Czym są serwery i jakie istotne funkcje wykonują obecnie?

Serwery są to programy, jakie realizują rozmaitego rodzaju usługi na rzecz innych programów, korzystają one w większości wypadków z innych komputerów, które są połączone w sieć. Serwerem może zostać zwyczajny komputer, niemniej jednak jeśli potrzebuje się wykorzystać pełne i zupełne możliwości serwera to z pewnością powinno się jednak stosować machiny specjalnie do tego przeznaczone.

szafa na serwer

Autor: kismihok
Źródło: http://www.flickr.com

Serwery z pewnością muszą być maszynami porządnymi i niezawodnymi, albowiem wykonują one liczne ważne funkcje, wobec tego często są one dodatkowo wyposażone w awaryjne zasilanie, oprócz tego pomieszczenie w którym znajdują się serwery (jakościowe serwery wirtualne) także musi być do tego prawidłowo przystosowane, bez wątpienia musi w nim znajdować się właściwa klimatyzacja klimatyzatory domowe albo również wentylacja, dzięki czemu nie dopuści się do przegrzania maszyny.

Serwery są w większości wypadków podłączone do Internetu nadzwyczaj prędkim łączem. Łącze to dzięki szczegółowemu oprogramowaniu maskarady gwarantuje rozdzielanie zasobów Internetu pomiędzy rozmaitych uczestników, którzy w tym momencie chcą z niego korzystać. Jeżeli serwer nie jest podłączony do Internetu to umożliwia wówczas zarządzanie i współdzielenie zasobów między poszczególnymi komputerami. Takie współdzielenie zasobów odbywa się na dwa różnorodne sposoby.

Serwer

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Pierwszym z nich jest współdzielenie zasobów na zasadzie klient-serwer, natomiast drugim – peer-to-perr. Serwery posiadają przeróżne oprogramowanie, jednak najczęściej pracują one na takich oprogramowaniach, jak na przykład Solaris, Microsoft Windows Server 2003 czy także Novell NetWare. Serwery, które są dostępne w Necie wykonują sporo różnych usług, takich jak obsługa poczty mailowej, stron WWW, komunikacja online czy też przesyłanie różnych plików. Serwery to także oprogramowania, jakie biorą udział w dynamicznym udostępnianiu różnorodnych zasobów, takich jak na przykład bazy danych, pliki czy też łącza internetowe.