Dostawca gazu

przez | 17 grudnia 2022
Odeszły już te dni, gdy na rynku istniał zaledwie jeden dostawca gazu. Konkurencja przerwała monopol. Obecnie funkcjonuje wiele firm parających się dostarczaniem gazu do naszych mieszkań.

Kiedy kupujemy mieszkanie, albo budujemy dom, stajemy przed dylematem, na którą firmę się zdecydować. Gaz ziemny powinien być sprawdzony, trzeba zatem popytać sąsiadów o to, z usług którego dostarczyciela korzystają. Dobrze jest też poszukać opinii w internecie i porównać propozycje.

gaz

Autor: sxc.hu
Źródło: sxc.hu

Rynek gazu jest zagmatwany i obłożony wieloma przepisami i warunkami. Obrót gazem ziemnym to niełatwy biznes, a ludzie nie związani z branżą mają często kłopoty ze zrozumieniem wszystkich szczegółów działania tego rynku (). Tak w zasadzie odbiorców interesuje tylko cena gazu. Jeśli mamy w domu ogrzewanie i kuchenkę na gaz, do podgrzewania wody (jonizator wody) także go używamy – rachunek jest niebagatelną pozycją w domowym budżecie. Naturalnie, bywa że nie ma wyboru. Zdarza się, że do naszego domu gaz doprowadza tylko jeden dystrybutor i jesteśmy na to przedsiębiorstwo w pewnym sensie skazani. Jeśli nam nie pasuje, możemy zupełnie odstąpić od korzystania z gazu i oprzeć funkcjonowanie domu na prądzie, lecz to wciąż jest dużo bardziej kosztowne rozwiązanie.

Aby nie rezygnować z gazu, a jednocześnie nie płacić ogromnych rachunków trzeba zwrócić uwagę na grupy taryfowe gazu. Dostawca gazu kwalifikuje nas do konkretnej grupy taryfowej na podstawie całorocznego wykorzystania gazu lub, kiedy nie ma tych danych – na podstawie złożonej przez nas deklaracji. Kiedy planujemy, że w naszym gospodarstwie domowym nastąpi istotna zmiana zużycia gazu – należy sprawdzić, czy nie kwalifikujemy się do innej tabeli opłat – to może obniżyć nasze rachunki.

Kategoria: Bez kategorii Tagi: