Atrakcyjne schody – element użyteczny oraz designerski

przez | 6 stycznia 2023
Schody to nieodzowna część wielu domów. Doskonale wiemy, do czego służą. Jednakże nie każdy wie, jak finezyjne mogą przybrać kształty. Schody są elementem budynku albo ukształtowania terenu, który umożliwia procesy komunikacyjne między zróżnicowanymi poziomami

.

dom - zbliżenie

Autor: Karen Eliot
Źródło: http://www.flickr.com
Schody znane są od zamierzchłych wieków. W czasach starożytnych i średniowieczu miały one znaczenie czysto praktyczne. Jedynie zewnętrze stopnie, które wykonywane były z kamienia, mimo nieskomplikowanej formy były zdobiącym elementem architektonicznym, który podkreślał znaczenie budowli – w taki sposób zdobiono schody wiodące do miejsc kultu religijnego a także zamków itp.

Jeśli pasjonuje Cię omawiana w tym poście tematyka, zobacz treść na stronie (http://www.zinstudio.pl/jak-urzadzic-mieszkanie-w-stylu-japandi/), którą zapewne także uznasz za pożyteczną.

Tworzeniem schodów zajmuje się także kowalstwo artystyczne. Dopiero w okresie renesansu rozpoczęto stosować bardziej dekoracyjne formy schodów – sprawdź moją stronę. Oprócz schodów o funkcji reprezentacyjnej umieszczane w pałacach, bibliotekach, obiektach o funkcji kulturalnej czy domach mieszkalnych wykorzystywano także ciasne, słabo oświetlone, niekomfortowe schody przeznaczone dla służby. Obecnie na szczęście dostępne są na naszym rynku każdego rodzaju schody, jakie z pewnością zadowolą gusta nawet najbardziej wymagających klientów.

Zwiedzając sklepy budowlane da się kupić na przykład schody kręcone (nie mogę się doczekać schodów kręconych). Doskonale sprawdzają się one w ciasnych przestrzeniach, ponieważ zajmują niewiele miejsca. Dostępne są w wielu różnych formach. Jeżeli zależy nam na produkcie najlepszej jakości warto zdać na kowalstwo artystyczne – ludzie, którzy się tym zajmują stworzą dla nas każde schody, dokładnie takie, jakie pragniemy mieć. Wymiary schodów określają stosowne zapisy budowlane które zawiera rozporządzenie odnośnego ministra: jest to zapis ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w zakresie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nimi minimalne wymagania jakie powinna spełniać każda budowla zależą od przeznaczenia budowli, a co za tym idzie przeznaczenia schodów: czy będą to – wejścia do piwnic, schody prowadzące na poddasza czy schody w budowlach użytku publicznego. Zapewniamy, że wszystkie schody także schody kręcone, proponowane za pośrednictwem strony internetowej wykonywane są z dbałością o jak najbardziej dokładne przestrzeganie wszystkich norm budowlanych, które są z nimi związane.