Elewacja klinkierowa to całkiem wartościowa inwestycja, czy warta jest swojej ceny?

przez | 11 lutego 2023
Bajecznie przystraja budynek i podwyższa jego prestiż – elewacja klinkierowa powoduje, iż dom wygląda szlachetnie, wyjątkowo. Ogromny wybór odcieni i faktur cegieł powoduje, że tego typu dodatek dostroi się do gustów niemalże każdego rodzaju człowieka.

Elewacja klinkierowa

Autor: Röben Polska
Źródło: Röben Polska
Jedną z kilku walorów dodatku wykończeniowego, którym są elewacje klinkierowe jest to, że dom upiększony w taki sposób bajecznie się starzeje. Nie ma prawdopodobnie nic lepszego, jak wrażenie dorosłości budynku po kilku latach od jego postawienia, w zastępstwie| określenia jego brzydoty. Tego typu wariant wystroju w większości wypadków użytkowany jest w Belgii, Niemczech i Holandii.

Tamtejsze kraje wyraźnie przekonały się o jego świetności. W Polsce również coraz częściej się je spotyka, dlatego obecnie w sklepach posiadamy coraz bogatszy asortyment tegoż detalu.

Serdecznie namawiamy do przeczytania większej ilości tekstów na omawiany temat. Jeśli Cię on ciekawi, to zobacz witrynę (https://raj-international.net/dzwiekowe-systemy-ostrzegawcze/), na której opublikowane są uzupełniające teksty.

Mamy różne wzory faktur, rozmiary, odcienie – wszystko to sprawia, iż elewacje klinkierowe są weną dla wielu architektów i dekoratorów.

Mają one wsparcie podobnie często u tradycjonalistów jak i tych operujących współczesnym stylem, ponieważ zdołają wkomponować się w jakikolwiek rodzaj architektury. Obecnie entuzjastycznie wykańcza się w ten sposób zarówno nowoczesne domy o prostolinijnej bryle wybudowanej na planie prostopadłościanu, jak i te nawiązujące do krajowych tradycji – firma Wienerberger.

Cegły klinkierowe z powodzeniem zdobią elewacje domów. Oszałamiająco komponują się z drzewem, ze szkłem, a nawet stalą. Aplikacja ich jedynie w strefie parteru sprawia, że zdaje się być niższy niż w faktyczności. Użycie klinkieru w strefie wejścia uczyni to, że zyska dostojny, budzący zaufanie charakter, a podobnie asekurację przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. obtłuczeniami i poplamieniami, na jakie jest nagminnie wystawiana.

Elewacja z siwej cegły urozmaicona drewnianą okleiną podkreśla nowoczesny charakter domu. Czasem duże powierzchnie fasady wykończone cegłą mogą być zbytnio potężne i dominujące. Aby tego uniknąć, spoiny między nimi wypełnia się zaprawą w kontrastowym kolorze.

Użycie klinkieru na fragmentach elewacji czy do wykończenia składników ma długą tradycję. Niekiedy niewielka część elewacji wykończona tym materiałem czyni, że budynek robi poczucie solennego, czytelnego, z charakterem – jest rozpoznawalny i nabiera osobowości. Cieszmy się więc, iż mamy coraz to większy asortyment tych produktów.