Poligrafia: co to jest i czym się tak naprawdę zajmuje?

przez | 15 lutego 2023
Procesami wytwarzania druku trudni się poligrafia. Od czasu gdy został on stworzony w tematyce tej zaszło wiele zmian.

Za twórcę druku został uznany Jan Gutenberg. To epokowe dla rozwoju drukarstwa, ale również dla kultury wydarzenie miało miejsce w XV wieku. Od tamtego czasu w tej kwestii zaszło sporo ważnych zmian, poligrafia rozwinęła się naprawdę szybko. W chwili obecnej poligrafia zajmuje się przygotowywaniem tekstów i grafik, które zostaną później drukowane.

drukarnia

Autor: David J
Źródło: http://www.flickr.com

W każdym momencie powstania wydruków stosowane są wspaniałe sprzęty, zaczynając od komputerów, poprzez skanery aż do naświetlarki. Zapotrzebowanie na usługi tego rodzaju jest ostatnio ogromne; więcej ulotki w różnych rozmiarach. Z drukami spotykamy się tak naprawdę na każdym kroku. Plakaty oraz ulotki są tak naprawdę typowym przykładem dzieł poligrafa. Zapotrzebowanie na usługi wykonywane przez poligrafię jest w obecnie nieprawdopodobnie duże. Drukarnie i zakłady poligraficzne drukują już nie tylko plakaty oraz ulotki, ale także wizytówki, katalogi i wiele innych materiałów służących promocji i reklamie.

Rozwój technik komputerowych sprawił, że naprawdę większą liczbę dokumentów drukujemy w swoich domach, a książki czytamy w wersji elektronicznej. Wydawać się może, że w związku z tym drukarnie zaczną upadały. Ale tak się nie dzieje. Nadal mają one dużo pracy, gdyż pomimo ogromnego rozwoju techniki danych rzeczy nie da się wydrukować bez korzystania z usług profesjonalnego drukarza i nowoczesnej drukarni. Ciągle ukazują się tak naprawdę książki i gazety w zwykłej papierowej formie.

druk, prasa drukarska

Źródło: http://www.sxc.hu
Z rąk drukarzy pochodzą też kalendarze, notesy, różnego rodzaju dokumenty, druki reklamowe, w tym chętnie stosowane przez zróżnicowane podmioty ulotki. Odmieniła się jednak technologia ich tworzenia. Aktualnie drukarnie korzystają z najnowszych zdobyczy techniki; sprawdź również Grawipol. Dlatego też proces przygotowywania materiałów do druku i sam ich druk przebiega zdecydowanie szybciej. Jakość druku także jest oczywiście lepsza niż jakiś czas temu, nie mówiąc już o wydrukowaniu z czasów Jana Gutenberga. Materiały do wydruku nie są już opracowywane przez zecerów, we współczesnych drukarniach trudni się tym desktop publishing.