Dobrodziejstwa druku

przez | 6 stycznia 2023
Prawie 7 stuleci minęło, odkąd niejaki Gutenberg postawił pierwszą drukarnię w Niemczech.

To niebywałe, jak ten Niemiec ulepszył świat. Od roku, kiedy skromny złotnik opracował drukowanie papieru, datuje się początek ery nowożytnej. Uproszczenie kopiowania książek miało wielki wkład do ekspansji europejskiej kultury.
Epson Stylus SX130

Autor: Epson
Źródło: Epson

Bez druku w XVI wieku nie podniosłaby głowy reformacja. A współcześnie? Spójrzcie chociażby na marketing – drukowanie ulotek (Sprawdź ofertę: ) to dziś podstawa. Potraficie sobie wyimaginować olbrzymie sale, w których mrowie pracowników pieczołowicie przepisuje i przerysowuje kolejne kartki? Tą drogą przed erą druku składano książki. A |drukowanie kalendarzy? Wszystko oddzielnie powielać, co za męczarnia.

Przed chwilą, w której moguncki rzemieślnik stworzył ruchome czcionki, w Europie i na świecie mało kto umiał czytać i pisać. Dzieła literatury były luksusowym produktem. To wynika z podstawowej zasady ekonomii. Jeżeli coś jest drogie w produkcji, bo jest czasochłonne i potrzebuje sporej liczby ludzi, to wartość dobra ostatecznego będzie duża. A w wiekach średnich ubóstwo było rzecz jasna ogromne. Woluminy posiadała zatem nieliczna elita, a jeszcze mniej umiało je studiować.

Ośrodkami kultury były klasztory, w których zakonnicy mozolnie przerysowywali ciężkie księgi, zazwyczaj kopie Biblii. Rozprzestrzenienie posiadania jej po wynalezieniu druku stało się kluczowym paliwem rewolucji kulturowych i wyznaniowych. A teraz popatrzcie, jak jest w 2012. Większość mieszkańców trzyma w domu literaturę, notesy, zeszyty, plakaty. A słowo drukowane jest obecnie uporczywie wypychane przez technikę komunikacji cyfrowej.

Jednakże to jeszcze nie upadek czasu druku. Firmy poligraficzne są ciągle niezastąpione.

Zainteresował Cię ten wpis? Jeżeli tak, to przejdź do następnego zagadnienia i czytaj dalej nauka nurkowania gdańsk o tym, co najbardziej Cię interesuje.

Dzięki temu jest wydawana prasa. To także przecież najważniejsze narzędzie w marketingu. Druk ulotek, ogłoszeń, szyldów napędza globalną gospodarkę od dziesięcioleci. Znalezienie porządnej firmy poligraficznej to żaden problem. Trzeba wejść do internetu, uruchomić wyszukiwarkę i wkleić sformułowanie „druk miejsce” (np. „druk Kraków”) i dokonać wyboru spośród mrowia dostępnych opcji.