Do jakich celów używane są drony na świecie? Czego jeszcze o nich nie wiemy?

przez | 10 lipca 2021
O dronach zapewne słyszał już niemal każdy. Jest o nich dosyć głośno ostatnio. Nie tylko w naszym kraju, ale również na świecie. Używa się ich do coraz większej ilości zadań. Weszły na rynki światowe przebojem oraz stale święcą tryumfy. Przyszłość jak też plany na wykorzystanie tych urządzeń są ambitne i na pewno jeszcze usłyszymy o nich często. Zatem gdzie można je zobaczyć oraz do czego się ich używa?

koncert nakręcony dronem

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
O wykorzystaniu tego urządzenia do fotografowania i filmowania zapewne nie trzeba nikomu wspominać. Do takich celów w naszym kraju używany jest między innymi dron Phantom, sprawdź specyfikację: . Jest to tylko jedno z niewielu zastosowań, o jakich pewnie słyszeliśmy wszyscy. Świadczy o tym z pewnością ilość firm świadczących usługi w zakresie takiej fotografii. Natomiast pewnie o zastosowaniu dronów w geodezji, fotogrametrii czy meteorologii nie wiemy za wiele. Może dlatego, iż w naszym kraju nie jest to za bardzo powszechne. Jednak przykładowo dron, który zrobili Amerykanie dla NASA pomaga w tropienia huraganów. Jest to natomiast urządzenie, które posiada znacznie większe rozmiary od tych standardowych. Rozpiętość skrzydeł to około 35 metrów z tego powodu jest on raczej pod względem wielkości zbliżony do małego samolotu.

Z pewnością przyda Ci się moja witryna (www.c-l.pl/zywice/), jeśli masz zamiar dowiedzieć się sporo informacji na ten temat. Zachęcamy zatem, byś kliknął w ten link.

Niektóre drony na świecie są wykorzystywane w akcjach ratunkowych. Są przydatne szczególnie w nocy kiedy można zamocować na nich kamerę termowizyjną. Są w stanie sprawdzić szybciej dany obszar niż ekipa ratunkowa co jest ogromnie ważne choćby zimą jak czas ma ogromne znaczenie. Gdy mowa o ratownictwie warto wspomnieć o dronie, który został stworzony w Niemczech oraz pozwala bardo szybko dostarczyć defibrylator do poszkodowanego w wypadku albo kogoś kto dostał zawału. Można w taki sposób uratować życie dużej ilości osób.

Więcej marek dronów zobaczysz tutaj: .

dron 3DR SOLO

Autor: Christopher Michel
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo istotne zastosowanie mają takie urządzenia w świecie nauki. Pokazuje to chociażby użycie ich do badań archeologicznych. W krajach, gdzie dobowe różnice w temperaturze są dość duże, jak choćby w Arabii Saudyjskiej, można za pomocą kamery termowizyjnej odkryć stare budowle i kamienne struktury znajdujące się pod ziemią. Dzieje się tak gdyż pozostałości takie nagrzane mocno w ciągu dnia ochładzają się o wiele wolniej aniżeli gleba. Z tego powodu po zmroku jak temperatura obniża się, są one widoczne dla kamery jako cieplejsze plamy. W oceanografii na przykład wykorzystuje się specjalne drony, które poruszają się w wodzie. Tak, zapewne nie wszyscy wiedzą, iż tego typu urządzenia również są dronami. Mogą one przeszukiwać głębiny morskie i odkrywać nowe miejsca jak i stworzenia.