Do jakich zadań przede wszystkim służy stal? Faktycznie do wielu rzeczy, również do tworzenia konstrukcji stalowych

przez | 19 grudnia 2022
Węgiel w stali występuje pod postacią perlitu płytkowego, czasem jednak, zwłaszcza przy bardziej znacznych zawartościach węgla cementyt objawia się pod postacią kulkowej w sąsiedztwie ziaren ferrytu. Jednocześnie stal obok węgla oraz żelaza ma również pozostałe składniki. Dostaje się ją z surówki podczas procesu świeżenia. W bardziej nowatorskich instalacjach hutniczych bardziej dominujące się piece konwertorowe, próżniowe, jakie pozwalają na uzyskanie najwyższej jakości stali.

Stal ma zastosowanie w wielu dziedzinach, dla nas w tym artykule najistotniejsza jest stal – najniższa cena na płaskownik stalowy cena http://aner.com.pl/prod/plaskowniki – używana do konstrukcji stalowych, dzięki temu możliwy jest całkowicie profesjonalny i niezawodny montaż konstrukcji stalowych. Jest więc stal (witryna przedsiębiorstwa Aner) konstrukcyjna ogólnego przeznaczenia. Odnajduje się wszędzie tam, gdzie jej charakterystyki i parametry są wystarczające do pełnienie funkcji, por. . Tego rodzaju stale są stalami najniższego gatunku i mają znaczne ilości zanieczyszczeń, najczęściej siarki, krzemu a także fosforu. Do jej produkcji wykorzystuje się niski reżim technologiczny, co oznacza, że ma to wpływ na szeroki rozrzut węgla. Stal tego przeznaczenia nie może poddać się obróbce cieplnej.

wieża ze stali

Autor: Matty Ring
Źródło: http://www.flickr.com

Następny typ – stal konstrukcyjna wysokiej jakości charakteryzuje się wąskimi granicami zawartości manganu oraz węgla, ma również niewielką zawartość zanieczyszczeń, bardzo często fosforu oraz krzemu. Najczęściej dostarczane są jako stale uspokojone, są bardzo dobre dla obróbki cieplnej. Następny typ to stal konstrukcyjna niskostopowa. Jest stosowana do budowania konstrukcji, które narażone są na działanie warunków atmosferycznych jak mosty czy maszty, na pewno tam gdzie zastosowanie jej jest uzasadnione ekonomicznie. Odznaczają się znaczniejszą wytrzymałością od stali konstrukcyjnych wyższej jakości, jest jednocześnie bardziej odporna na korozję.

Mamy też stale do nawęglania, w tej sytuacji stosuje się stale konstrukcyjne wyższej jakości, niskostopowe a także stale stopowe o małej albo średniej zawartości węgla. Wyroby wyprodukowane z tego typu stali po nawęgleniu mają dość dużą ciągliwość i odporność na szerzenie rdzenia oraz twardość powierzchni. Co więcej oferowanych jest wiele pozostałych rodzajów stali, które przykładowo tworzą konstrukcje offshore, to typy stali niezwykle wytrzymałych, do zadań specjalnych.

Sprawdź także: