Czujnik temperatury

przez | 14 lutego 2023
Czujniki temperatury wykorzystywane są w bardzo wielu dziedzinach . najbardziej popularne to przykładowo elektronika samochodowa, stacje meteorologiczne czy choćby klimatyzatory.

I oczywiście wiele, wiele innych. Czujnik temperatury, by sprawdzał się, powinien być najwyższej jakości. Od niego często zależy funkcjonowanie sprzętu, ostrzeganie o za wysokiej czy niskiej temperaturze, która może zaburzać działanie.

pieniądze

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

naturalnie zwykle nie mamy wpływu na to jaki czujnik temperatury zamontowany jest w urządzeniu, którego używamy. Zawsze jednak dobrze jest wiedzieć jak takie urządzenie działa, jakie są jego typy i na co ewentualnie w razie kłopotów można go zamienić.

Najpopularniejszy typ tego sprzętu to czujnik pt100 – rezystancyjny. Tego rodzaju czujniki temperatury montowane są w klimatyzacji czy stacjach meteorologicznych.

Skoro zafascynował Cię przedstawiony w tym miejscu tekst, to przeczytaj także oryginalny materiał (https://www.metalfach.com.pl/produkty/wozy-paszowe/) – on również zawiera interesujące informacje.

Taki czujnik temperatury działa wykorzystując zmienny opór metalu w zależności od temperatury.

odmiennym elementem montowanym w urządzeniach pomiarowych jest termopara. Charakteryzuje się sporą dokładnością, więc często jest także wykorzystywana w sprzętach pomiarowych. Czujnik temperatury działający właśnie z wykorzystaniem termopary wykorzystuje się na przykład w sprzęcie wojskowym, w skanerach i systemach termowizyjnych.

Oczywiście, najczęściej samodzielnie nie zajmujemy się zmianą czujników. Często nawet nie zwracamy uwagi na to, że działają w urządzeniu, z którego często korzystamy. dobrze jest jednak sprawdzić jaki czujnik temperatury pracuje w naszym klimatyzatorze czy samochodzie, by wiedzieć na co go zamienić, w razie awarii.