Jak na przestrzeni epok zmieniały się techniki leczenia zębów, czyli historia stomatologii w wielkim skrócie

przez | 4 lutego 2023
Historycy sztuki mogliby całymi wieczorami opowiadać o metodach leczenia zębów na przestrzeni wieków, bowiem malarze tworzyli obrazy, na których przedstawiali pracę XVII-wiecznych felczerów. Choć antropolodzy badający szczątki starożytnych mieszkańców naszej planety wspominają o tym, że pierwsi dentyści stosowali różnego typu wypełniania, to jednak dawniej właściwie nie koncentrowano się na leczeniu próchnicy, ale na ekstrakcji zębów. Cechą charakterystyczną tamtych czasów zapewne był jeden znamienny fakt.

dentysta

Źródło: pixabay
Otóż, nie istniał zawód dentysty, lecz mężczyzna, zwany balwierzem lub cyrulikiem, oprócz wprawnego wykonywania zabiegu wyrywania zębów, zajmował się też strzyżeniem oraz goleniem. Jednak warto pamiętać, że kompetencje tego medyka były jak na owe czasy, bądź co bądź, imponujące. () Jeżeli obecnie obawiamy się wizyty w gabinecie dentystycznym, to możemy tylko wyobrazić sobie, co odczuwali nasi antenaci, którzy byli zmuszeni leczyć zęby najbardziej prymitywnymi sposobami i to dodatkowo bez zastosowania środków znieczulających – w XXI stuleciu stomatolog we Wrocławiu albo specjalista z innego miasta na wstępie pyta, czy zaaplikować znieczulenie nawet podczas najmniej bolesnych zabiegów. Balwierz dysponował tylko elementarnymi narzędziami, a i o odkażaniu nie wiedziano zbyt dużo. Zmianę przyniósł przełom XIX i XX stulecia, kiedy m. in. odkryto antybiotyki i promieniowanie rentgenowskie.

sprzęt dentystyczny

Autor: Andrew Fresh
Źródło: http://www.flickr.com
Ulgę chorym przyniosły na pewno nowoczesne środki znieczulające aplikowane w zastrzyku – wcześniej stosowano eter lub po prostu upijano człowieka poddawanego nieprzyjemnym zabiegom. Następną prekursorską zmianą było wykorzystanie aparatów rentgenowskich. O znaczeniu wspomnianego odkrycia może świadczyć chociażby fakt, że dzisiaj każdy stomatolog we Wrocławiu i ortodonta zatrudniony w krakowskiej klinice dentystycznej nadal korzysta z tego wynalazku. Dzięki fotografiom można np. orzec, czy dany ząb warto ratować czy lepiej od razu go usunąć – Strona internetowa.

Spodobała Ci się nasza informacja z serwisu? Jest nam niezwykle miło. Tym samym mamy zamiar zaprosić Cię do przejrzenia następnego tekstu o tym samym temacie.

A jeżeli już nadmieniliśmy o zabiegu ekstrakcji, to równocześnie musimy koniecznie dodać, że w XXI stuleciu dentyści mogą wyleczyć nawet zęby mocno zniszczone przez próchnicę lub zrekonstruować ich koronę. Poza tym obecnie dużą wagę przywiązuje się zarówno do zdrowego, jak i ślicznego uśmiechu, a dentystyka estetyczna stała autonomiczną dziedziną. A nam po dawnych zabiegach pozostał najprawdopodobniej jedynie paniczny strach przed wizytą u dentysty.