Stare modele i nowe smartfony – w jaki sposób zmieniły się telefony komórkowe w ciągu ponad dwudziestu lat.

przez | 29 grudnia 2021
Technologia w zakresie telefonii komórkowej w ostatnich kilkudziesięciu latach zmieniła się w sposób bardzo radykalny, ażeby nie powiedzieć rewolucyjny. Wystarczające jest chociażby przypomnieć to, w jaki sposób przedstawiały się telefony w początkach lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku i to, w jaki sposób wyglądają one obecnie.

samsung galaxy

Autor: Chris F
Źródło: http://www.flickr.com

Prócz jedynie wyglądu, samej zmianie uległy przez lata także funkcje naszych telefonów. Ów pierwszy w historii model został wyprodukowany już w 1982 roku, jednak rzecz jasna w niczym nie przypominał on obecnych aparatów. Potrzeba było czekać kilka lat, ażeby na rynku stworzono model, który choćby w niewielkim stopniu będzie przypominać to, z czym mamy do czynienia obecnie. Na początku były to spore kwadratowe albo prostokątne „cegły”, czasem nawet wielkości pustaków, które tak naprawdę w niczym nie przypominały nowoczesnych typów. Ich jedyną funkcją i możliwością było robienie połączeń telefonicznych. Później telefony zaczęły się zmieniać i chociaż nie od razu nowoczesne modele były podobne do galaxy s3 lub też galaxy note 3 to jednak ich rozwój w sposób stały postępował. Później można było prócz wykonywania połączeń telefonicznych pisać także krótkie wiadomości jak również spisywać wydarzenia w kalendarzu. Późniejszą istotną zmianą było dodanie możliwości robienia fotek za pomocą aparatu telefonicznego jak również to, iż dzięki owym przenośnym przedmiotom można było połączyć się z netem i korzystać z netu nieomal w każdym miejscu na ziemi.

elektronika od samsung

Autor: Samsung
Źródło: Samsung

Dużą zmianą w dziedzinie mobilności samych aparatów było również to, iż antena (zobacz koniecznie maszty antenowe) została schowana do środka aparatu i także to, iż w nowoczesnych modelach, poprzednikach galaxy s5 a także galaxy note 4 zaczęto wprowadzać ekrany dotykowe, które w wyglądzie zaczęły przypominać menu w komputerze – . Owe nowatorskie aparaty zostały wyposażone w system android, jaki stworzył z naszych starych telefonów rzeczywiste mobilne komputery, w których będziemy mieli aparat, możliwość wysyłania mms-ów czy też korzystania z sieci. Dzięki w ten sposób rozbudowanym aparatom mamy możliwość poradzić sobie nieomal w każdej sytuacji. Nawet wówczas, gdy gdzieś się pogubimy, to zawsze możemy włączyć gps w naszym smart fonie, co da nam możliwość odnaleźć drogę.