Co to jest galwanizacja? Jakie daje efekty? Czemu często stosowana jest przykładowo w przemyśle samochodowym?

przez | 25 stycznia 2023
Istnieją różne sposoby zabezpieczania części metalowych przed korozją, jedną z nich jest galwanizacja. Jak wygląda tego typu zabieg?

firm

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Galwanizacja zobacz jak wygląda galwanizacja jest metodą wytwarzania cienkiej powłoki na elementach ze stali, w celu zabezpieczenia przed wpływem czynników zewnętrznych. Najczęściej w czasie takich zabiegów nakłada się jeden rodzaj metalu na inny. Ta niesamowicie cienka warstewka zwiększa trwałość takich rzeczy. Element ten jest umieszczany w kąpieli galwanicznej.

Żeby poszerzyć wiedzę na przedstawiany wątek obejrzyj stronę (https://hft71.pl/o-technikach-haftu/haft-komputerowy-powody-dla-ktorych-warto-go-stosowac/), która zawiera ciekawe dane na prezentowany temat – trzeba tylko kliknąć.

Przy pomocy energii elektrycznej przepływającej z jednej elektrody w kierunku drugiej, produkt taki w szczelny sposób pokrywany jest cieniutką, chroniącą warstewką metalu. Galwanizacja daje o wiele lepsze efekty aniżeli malowanie standardowe albo natryskowe.

Jednym z tego rodzaju zabiegów jest cynkowanie – poznaj propozycję cynkowania. W tym przypadku przedmiot pokrywany jest niewielką warstewką cynku. Chroni to przed działaniem wody oraz powietrza. Taka metoda stosowana jest niesamowicie często. Z reguły w przemyśle samochodowym, lotniczym ale również w przemyśle budowlanym. To znaczy wszędzie tam, gdzie tak ważne jest zabezpieczenie elementów przed działaniem atmosfery, jakie skracają trwałość różnych rzeczy. Cynkowanie zatem jest niezwykle przydatną metodą, która w wielu miejscach jest nie do zastąpienia. Z różnych znanych metod cynkowania możemy wymienić proszkowe, ogniowe, metodę natryskową czy chociażby wspomniane już galwaniczne.

Wszystkie takie metody są bardzo dobre i mogą zapewnić odporność metali nawet do kilkunastu razy zwiększoną niż w przypadku elementów bez cynku. To właśnie ta trwałość przemawia za tym, iż metoda ta jest tak bardzo popularna i często stosowana.