Dezynsekcja mikrofalowa, czyli jak pokonać szkodniki drewna przy pomocy elektromagnetycznych fal

przez | 27 maja 2022
W wypadku szkodników drewna niezbędne jest szczególnie szybkie działanie, gdyż mogą one w bardzo krótkim czasie wyrządzić wiele szkód, które mogą nas w przyszłości sporo kosztować. Do zwalczania szkodników drewna używa się najróżniejsze sposoby – chemiczne, termiczne czy biologiczne – jednak są one dosyć inwazyjne i niebezpieczne, a także mogą zaszkodzić drewnu lub wytworzonym z niego produktom, np. meblom. Istnieje jednak dla nich alternatywna możliwość – mikrofalowa dezynsekcja.
W ostatnich czasach zwalczanie szkodników drewna przy pomocy mikrofal cieszy się coraz większą popularnością – zobacz: ratmar.com/nasza-oferta/zwalczanie-szkodnikow-drewna-wyrobionego?e być użytkowana przez cały rok, niezależnie od temperatury powietrza i czynników zewnętrznych. Kluczowe jest również to, że sposób ten nie używa żadnych chemicznych czy biologicznych środków, które mogłoby mieć negatywny wpływ na ludzkie zdrowie czy przyrodę.

szkodniki drewna

Autor: Maciek Krol
Źródło: http://www.flickr.com

Praca przeznaczonego do dezynsekcji mikrofalowej urządzenia polega na produkowaniu fal elektromagnetycznych bezpośrednio w leczonym drewnie. W ten sposób znajdujące się w nim cząsteczki wody są pobudzane do drgań, a z powodu tarcia tworzona jest energia elektryczna i ciepło, które prowadzą do usunięcia szkodników na skutek wysokiej temperatury. Ważne jest jednakże to, że podczas wykonywania zabiegu nagrzewa się wyłącznie drewniany materiał, a nie otaczające go powietrze. Dzięki temu zwalczanie szkodników drewna przebiega efektywne i zapewnia nam długotrwałe rezultaty, a równocześnie nie wpływa na przyrodę i jest ekologiczne. Poza tym funkcjonalna forma urządzenia umożliwia używanie go w wypadku różnych elementów drewnianych, dzięki czemu świetnie sprawdzi się ono w wielu najróżniejszych zastosowaniach.


Dezynsekcja mikrofalowa stanowi metodę, która z pewnością zyska większą popularność w nadchodzącym czasie, ponieważ posiada wiele zalet. Przede wszystkim nie wpływa ona na przyrodę, jak również na organizm człowieka, zapewniając przy tym wyjątkowo wysoką skuteczność. Istotne jest również to, że mikrofale są delikatne dla traktowanej nimi powierzchni i nie zniszczą jej, dzięki czemu mogą być one stosowane także w wypadku cennych kosztownych przedmiotów drewnianych czy eksponatów muzealnych. Źródło: .www.ratmar.com/