Gruz – gdzie wyrzucać odpady?

przez | 15 lutego 2023
W czasie prac remontowych wytwarza się mnóstwo odpadów. Niejednokrotnie nie do końca wiadomo, co tak właściwie z nimi zrobić, w jakie miejsce je wyrzucić i jak to zrobić. Warto wiedzieć, że w żadnym razie odpady nie powinny wylądować w koszu na śmieci. Za takie posunięcie może nam grozić nawet mandat. W związku z tym warto wiedzieć, gdzie następuje odbiór odpadów.

Jeżeli posiadamy odpady poremontowe, czyli beton, pozostałości po cegłach czy odpady ceramiczne, można je bezproblemowo złożyć w specjalnych punktach. Trzeba jednak mieć na uwadze, że samemu i za darmo możemy oddać niewielkie ilości. Jeśli natomiast gruzu jest znacznie więcej dobrym rozstrzygnięciem jest wynajmowanie specjalnego kontenera. Gdy mamy świadomość, że odpadów będzie więcej warto przeznaczyć na remont czy prace budowlane więcej środków. Dzięki temu będziemy pewni, że nie zabraknie nam środków.

śmieci

Autor: Alan Stanton
Źródło: http://www.flickr.com

Firmy, które się w tym specjalizują dostarczają kontenery (producent pojemniki metalowe) do wynajmującego. Zazwyczaj także zawożą je do miejsca odbioru. Aktualnie niemal wszystkie wiadomości znajdziemy w Internecie. Dlatego też usługi takich firm wyszukamy bezproblemowo. Następnym niezwykle istotnym odpadem, którego trzeba się bezzwłocznie pozbyć jest azbest. Wiele mówi się o jego szkodliwości. Nie można ignorować tego typu ostrzeżeń. Najczęściej zastosowany był do budowy dachu. Jako że części azbestowe były dość tanie, a w dodatku wytrzymałe, cieszyły się popularnością. Azbest ma włókna, które przyczyniają się do różnych schorzeń np. złośliwych nowotworów lub azbestowej pylicy. Azbest jest niezwykle szkodliwy, w związku z czym zabroniono jego stosowania. Niestety nieodpowiedzialne kroki ludzi sprawiają, że odpady azbestowe wyrzucany był do lasów, zbierano go również na innych nielegalnych wysypiskach śmieci. Należy być świadomym, że gminy prowadzą zbiórkę i utylizację oraz recykling szkła.

Można także wynająć firmy, które mają to w ofercie. Chociaż właściciel musi zapłacić za zabranie azbestu, istnieje uzyskania dofinansowania.
Odpady poremontowe mogą być szkodliwe. Dlatego też powinno się je przewieźć w specjalnie przeznaczone, gdzie powinny zostać poddane utylizacji. Mogą również podlegać recyklingowi. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie wolno ich zwyczajnie wyrzucić do kosza. Przysługują za to kary, których na pewno nikt nie chce ponosić. Autor toensmeier.pl