Stosowne używanie elektroniki szansą na zwiekszenie bezpieczeństwa

przez | 15 lutego 2023
Jeśli jesteś w trakcie remontu domu, majstrujesz przy samochodzie albo dowolnej maszynie albo chcesz zmienić wtyczkę od tostera czy dowolnego urządzenia, potrzebna będzie wiedza na temat takich prostych rzeczy, jakimi są kable elektryczne i przewody przyłączeniowe.

elektryk, kable elektryczne

Autor: Mussi Katz
Źródło: http://www.flickr.com
Zacząć należy od poznania ogólnej budowy takich przewodów. Kable (zobacz kable elektryczne producent) elektryczne składają się z materiału przewodzącego, tak zwanej „żyły” wykonanej zazwyczaj z miedzi lub aluminium (LAPP). Ten element spotyka się w postaci drutu, linki lub szynoprzewodu. Całość w związku z rodzajem kabla, często zabezpieczana jest materiałem izolacyjnym. Przewody elektryczne posiadają także zróżnicowaną grubość żyły w zależności od przeznaczenia i rodzaju napięcia energii elektrycznej. Także w zależności od przeznaczenia kabla może ulec zmianie ilość żył zawartych w przewodzie.

Przewody elektryczne stosowane do dużych maszyn albo zakładów przemysłowych posiadają o znacznie mocniejszą konstrukcję oraz wytrzymalszą strukturę tworzyw z jakich są wykonane (przewody elektryczne). Zalecane jest, aby rozsądnie wybrać grubość przewodu do zaplanowanego użytku kabla, ponieważ za sprawą zbyt wysokiej temperatury będącej następstwem przepływającym wysokim napięciem prądu, przewód może przepalić się, co skutkować będzie przerwaniem zasilania lub niebezpieczną awarią. Izolacje żyły mogą być zbudowane z rozmaitych substancji samo gaszących aby zminimalizować ryzyko pożaru.

instalacje, kable

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Przewody przyłączeniowe zbudowane są dokładnie w taki sam sposób jak przewody elektryczne. Jednak posiadają one specjalne zakończenie umożliwiające podłączenie się do sieci elektrycznej. Są to tak zwane wtyczki. Ich rolą jest również połączenie kilku instalacji elektrycznych, maszyn (przewody przyłączeniowe). Większość urządzeń elektrycznych opartych jest na przewodach elektrycznych i kablach przyłączeniowych, dlatego każdy z nas,bez względu na pełniony zawód, czy zainteresowania, powinien mieć choć podstawową wiedzę w tej dziedzinie. Zagwarantuje to zwiększone bezpieczeństwo nie tylko naszych sprzętów w gospodarstwie domowym, ale i naszego zdrowia i życia. Awarie instalacji elektrycznej wynikające z nieznajomości jej działania, mogą stać się przyczyną pożarów, porażeń i innych katastrof.