Jakie są możliwości po ukończeniu studiów prawniczych? Jak kształtuje się ścieżka zawodowa prawników?

przez | 6 lutego 2023
Zawody prawnicze cieszą się uznaniem i szacunkiem, a studia prawnicze uchodzą za jedne z najtrudniejszych i najbardziej wymagających.

Studia dla przyszłych prawników są pięcioletnie. Jednolite studia magisterskie prowadzone są na licznych uniwersytetach, a również uczelniach prywatnych, w takich miastach jak Poznań, Warszawa, Łódź, Gdańsk czy Białystok. Na jednolitych studiach magisterskich kandydaci na prawników zgłębiają między innymi przepisy prawa karnego i cywilnego. Zgłębiają problematykę prawa administracyjnego, międzynarodowego czy gospodarczego. Sporo miejsca w harmonogramie zajęć zajmują przedmioty powiązane z przepisami procesowymi. Konieczne jest zaliczenie egzaminu z postępowania cywilnego, postępowania karnego oraz procedury administracyjnej.

Z pewnością będzie interesować Cię nasza strona internetowa, odnajdziesz w tamtym miejscu dużo zajmujących danych. Miej na uwadze, że jest stale aktualizowana.

prawo

Autor: Michael Vadon
Źródło: http://www.flickr.com

Kandydaci na prawników powinni cechować się zdolnością zapamiętywania, a także zdolnością logicznego myślenia, redagowania wniosków, kojarzenia faktów. Kandydaci na prawników muszą opanować podczas studiów wiele przepisów, a na dodatek nauczyć się stosować konkretne artykuły i paragrafy do specyficznych, wybranych sytuacji, stanów faktycznych – dowiedz się więcej. Nieodłącznym elementem studiów są praktyki studenckie. Idealnym obszarem do zdobywania doświadczenia jest kancelaria radcy prawnego, adwokata, a także jednostki prokuratura czy sąd.

Magister prawa ma bardzo wiele opcji edukacyjnego rozwoju i wiele ścieżek kariery do wyboru. Przede wszystkim może postawić na jedną z dostępnych aplikacji prawniczych. Należy wskazać aplikację adwokacką, radcowską, komorniczą, a także sądową i prokuratorską (poprzedzone ogólną). () Aplikacja trwa mniej więcej 3 lata i obejmuje dwa komponenty: praktyki i zajęcia teoretyczne. Przykładowo miejscem praktyki i odbywania aplikacji kandydata na radcę prawnego będzie kancelaria radcy prawnego. Przyszli sędziowie i prokuratorzy kształcą się w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Bez względu na to, czy aplikant mieszka w Gdańsku, czy jego miejsce zamieszkania to Wrocław, musi na zajęcia zazwyczaj na miesiąc jeździć do Krakowa.