Kamienie do postawienia nagrobków. Kompendium wiedzy

przez | 10 lipca 2021
Niektóre zakłady kamieniarskie stosują kamieniarstwo jako prawdziwą sztukę i pokazują to w swoich aranżacjach. Dbają o to, by przygotowane przez nich projekty wyróżniały się niespotykanym wzornictwem oraz ładnym wykończeniem. Polskie cmentarze z każdym rokiem zmieniają się i budzą zaskoczeniem coraz ciekawszym zestawieniem kształtów i barw pomników. Jaki kamień kupić i w jakim czasie stawiać pomnik?

cmentarz

Autor: stephen jones
Źródło: http://www.flickr.com
Sporo firm spod szyldu kamieniarstwo Warszawa robi nie tylko ładne płyty nagrobne na wymiar, lecz też wcześniej służy radą oraz oferuje spory obszar usług związanych z szeroko rozumianym kamieniarstwem – uzupełnianie brakujących lub uszkodzonych liter lub zmiany płyt nagrobnych (jakieś tanie kamieniarstwo w warszawie). Czasami wystarczy zrobić kilka prac, aby przywrócić nagrobkom określony charakter. Można to osiągnąć przez subtelne dodatki, jak na przykład wazony z kamienia, lampy na nagrobki czy portrety nagrobne. Kamieniarstwo Warszawa ma bardzo pokaźne – konkurencja wśród firm w stolicy jest spora, więc najlepsze firmy wytwarzają płyty w dużej gamie kamieni naturalnych, ale zwykle produkują płyty z granitu oraz z marmuru i piaskowca, zwłaszcza nagrobki dziecięce – Pracownia Rzeźbiarsko Kamieniarska. Marmur, z uwagi na jego cechy i nasz klimat, używany jest bardzo rzadko jako materiał budulcowy płyt nagrobnych, ponieważ bardzo szybko ulega zniszczeniu. Granit z kolei jest całkiem modny. Wysoka trwałość i wysoka jakość, z jakiej już od wieków znany jest granit oraz jego zalety wizualne i wysoka estetyka, zjednują mu wielu zwolenników, a także powodują, iż materiał ten znajduje bardzo dużo funkcji. Najczęściej używany jest szczególnie granit – kamień niezwykle trwały, niezależnie od pochodzenia. Poza marmurem i granitem pojawia się dodatkowo piaskowiec. Piaskowiec również jest świetnym materiałem na rodzinne krypty lub nagrobki dziecięce, jednak wymaga dużo troski.

Wśród kamieniarzy istnieje wiele odmiennych zdań gdy chodzi o moment postawienia pomnika. Powodem jest pracująca ziemia, jaka potrzebuje czasu na prawidłowe ubicie i stwardnienie. Istnieje przekonanie, że najkrótszy czas od pochówku do zrobienia nagrobka to 6-12 miesięcy. Kiedy nagrobek montowany jest na piwnicy, nie trzeba odkładać jego montażu.