Znaczenie właściwej wilgoci i temperatury dla funkcjonowania domowych jak też przemysłowych komputerów

przez | 16 lutego 2023
Klimatyzacja kojarzy nam się z pierwszorzędnymi pokojami w hotelach, miękkimi kobiercami, wygodnym kompletem wypoczynkowym i doskonałą kawą przyniesioną przez miłego pracownika hotelowego, ewentualnie z komfortowym autem którym przyjechaliśmy do tegoż miejsca. Oczywiście gdybyśmy się dokładniej namyślili, doszlibyśmy do wniosku że systemy klimatyzacji można spotkać i w paru innych miejscach.

Infrastruktura internetowa

Autor: Andrew Hart
Źródło: http://www.flickr.com
Mało kto jednakże zdaje sobie sprawę z funkcji jaką systemy klimatyzacji pełnią w urządzeniach IT. Nawet prosty komputer wymaga schładzania, w przeciwnym razie komputer przestanie działać. Wniosek jest z tego jeden dobrze działający wiatrak to podstawa efektywnego działania komputera. Obok mikroprocesora pamięci ma on wpływ w znacznym stopniu na wygodę używania komputera. Ważną cechą tego urządzenia jest jego cicha praca, gdyż niełatwo jest sobie wyobrazić wydajną pracę przy komputerze kiedy dekoncentruje nas nieznośne szumienie łopatek wirnika.

Niebagatelną kwestią jest dbanie o sprawność tegoż elementu komputera, dlatego od czasu do czasu trzeba przedmuchać wentylator. Tak samo jak z domowymi komputerami powinno się czynić z dużo bardziej skomplikowanymi urządzeniami którymi są serwery.

Tutaj ważne jest dbanie o odpowiednią temperaturę samych urządzeń i całego pomieszczenia. W tym wypadku nie tylko temperatura jest istotna ale dodatkowo odpowiednia wilgoć powietrza. Zajmują się tym wyspecjalizowane systemy (rekomenduję firma mercor systemy oddymiania) klimatyzacji. Są one wyposażone w filtry które zapobiegną pozostawaniu w powietrzu cząsteczek kurzu oraz innych zanieczyszczeń, jakie mogą doprowadzić do fizycznego uszkodzenia urządzeń i wyłączenia serwera albo nawet utraty informacji zgromadzonych na dysku twardym serwera.

Tak więc możemy powiedzieć iż systemy klimatyzacji są ogromnie ważnym elementem systemu bezpieczeństwa instytucji. Nie dziwi więc to, iż banki oraz instytucje państwowe takie jak urzędy skarbowe i inne podmioty gromadzące informacje o obywatelach, przywiązują znaczną wagę do zabezpieczenia fizycznego własnych serwerów. Utrata zgromadzonych danych mogłaby spowodować kompletny paraliż tych instytucji.