Badania gruntu jako najważniejsza czynność w ustaleniu podłoża

przez | 15 lutego 2023
Dodawanie dokumentacji geotechnicznej do wniosku o przyzwolenie na budowę nie jest obowiązujące. Jakkolwiek w interesie posiadacza parceli leży to, ażeby budynek był postawiony na porządnym gruncie. Piwnic nie powinno się konstruować, gdy woda gruntowa jest bardzo wysoko, gdyż byłoby to trudne technicznie i kosztowne. Jeżeli natomiast ze względu na nieprzepuszczalne podwaliny na powierzchni pola często stoi woda, należałoby pomyśleć o sprawnym odwodnieniu.

Badanie gruntu

Autor: Soil Science
Źródło: http://www.flickr.com
Badania gruntów to charakteryzowanie własności geotechnicznych podłoża – więcej na ten temat. Geotechnika używa mnóstwo metod, dzięki którym sprawdza podłoże. Badania gruntu są najlepszą czynnością w wyznaczeniu, czy dana ziemia nadaje się pod zabudowę. Ażeby sprawdzić warunki gruntowe, wypada zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanej firmy geotechnicznej, jaka na podstawie kilku odwiertów określi warstwy i kategorie podkładu, oraz pułap wód gruntowych.

Badania gruntów są najbardziej pewne, kiedy można scharakteryzować usytuowanie i kształt prawdopodobnego budynku, bo wtenczas geotechnik wie, w których pozycjach przeprowadzić odwierty. Jeśli działka jest bardzo rozległa i nie wiadomo w dalszym ciągu, gdzie stanie budynek, powinno się przeprowadzić więcej odwiertów, a więc koszt badań wzrośnie.

Sprawdź również:

Pomimo to, powinno się je zrobić, żeby uprościć sobie podjęcie decyzji, bo badania mogą pokazać, w jakim obszarze fundamentowanie budynku będzie najprostsze, a gdzie będzie uciążliwe, a przez to droższe. Z reguły odwierty – odwierty opole sytuuje się w rogach budynku i ewentualnie na przecięciu przekątnych.

Badania gruntu, w których użytkuje się sondowanie cpt to jedne z nowoczesnych sposobów zarówno w Polsce jak i na świecie. Usługi geotechniczne pozwolą na dokładną diagnostykę danego obszaru szybko i sprawnie.

Kluczowym zasięgiem sondowania jest badanie ośrodka gruntowego dla celów planowania i wykonawstwa posadowienia budowli, konstrukcji ziemnych, podziemnych i nawierzchni drogowych. Na bazie pozyskanych parametrów sondowania, przy wykorzystaniu specjalistycznego programu można wyznaczyć typ podłoża i strukturę geologiczną podłoża, ustalić poziom zagęszczenia gruntów sypkich.