O czym powinni pamiętać prowadzący działalność? Zestawienie kilku istotnych informacji

przez | 10 lipca 2021
Zarządzanie firmą nie jest łatwe. Przedsiębiorcy powinny pamiętać o tym, by być konkurencyjni, śledzić aktualne trendy, mieć na uwadze pracowników, jak również spełniać szereg różnego rodzaju formalności i zobowiązań wobec państwa. W niniejszym tekście przyjrzymy się temu tematowi i postaramy się odpowiedzieć na pytania związane z wątpliwościami przedsiębiorców w naszym kraju.

Opłaty podatków

Wiele firm zada sobie, w którymś momencie pytanie – do kiedy pit sporo więcej zobaczysz na www? Podatek od osób fizycznych przedsiębiorca płaci zarówno za siebie, jak i za pracowników. Rzecz jasna, w sytuacji, kiedy pracodawca to jednoosobowa działalność gospodarcza, a nie spółka. Spółka bowiem płaci podatek CIT. Do dwudziestego każdego miesiąca pracodawca musi zapłacić za swój PIT oraz pracownicze. Wyjątek jest wtedy, gdy firma płaci podatek kwartalnie – jeżeli istnieje taka opcja. Często zdarza się, że przedsiębiorcy zapominają o opłaceniu podatków, wtedy należy zrobić niezbędne korekty i zapłacić odsetki. Najczęściej to firmy księgowe mają za zadanie podliczać i przypominać firmom o tym, że trzeba do konkretnego dnia zapłacić PIT. Poza uregulowaniem PIT, firma powinna również zapłacić podatek VAT. W tym przypadku termin jest do dwudziestego piątego dnia i również może być płacony albo kwartalnie, albo miesięcznie.

pit

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com

A jeśli chodzi o ubezpieczenia?

Poza podatkami, każdy przedsiębiorca musi opłacać składki ZUS. Aktualne stawki zus ciekawostka są wyższe niż rok temu, nowelizacja ma miejsce w zasadzie co rok. Na te dość wysokie koszta pracy narzekają różne firmy – muszą bowiem płacić składki ZUS za siebie i pracowników, w dodatku odprowadzają podatek od dochodów swoich i zatrudnionych, a ponadto także muszą opłacić VAT. Firmy mają też wiele innych kosztów stałych – za wynajmowanie biura, opłaty rachunków i tak dalej.

Wszystko to sprawia, że prowadzenie własnej działalności nierzadko staje się problematyczne i w związku z tym wiele firm upada po pierwszym roku, czy dwóch, gdy kończą się preferencyjne stawki ZUS – kliknij w źródło. Widzimy więc, że każdy z przedsiębiorców musi pamiętać o sporej ilości formalności, a przepisy regularnie się zmieniają. Nie jest zatem łatwo prowadzić swoją firmę, ale z drugiej strony, jeśli robimy to umiejętnie, możemy liczyć na naprawdę wysokie zyski.