Kilka słów na temat zastosowania gazu ziemnego

przez | 3 września 2021
Gaz ziemny ma dość szerokie zastosowanie i nawet mamy z nim do czynienia także w codziennym życiu. Zasoby gazu ziemnego są dosyć duże, aczkolwiek szacuje się, iż za kilka dziesięcioleci te zasoby mogą zacząć się wyczerpywać.

W kwestii występowania i wydobycia gazu ziemnego prym wiedzie Rosja, jednak spore złoża znajdują się też pod wodą w Norwegii. W Polsce wydobycie gazu jest ograniczone do niewielkich, jednostkowych miejsc.http://primeproject.pl/zarzadzanie-nieruchomosciami obsługa wspólnot mieszkaniowych dolnośląskieNa terenie naszego kraju zezwolenie na obrót gazem ma tylko jedna firma, inne mają zezwolenie na handel ze spółkami (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/kalkulator-wynagrodzen) zagranicznymi.
Wykorzystywanie w lokalu mieszkalnym
W mieszkaniach gaz ziemny wykorzystuje się do kuchenek. Co prawda w dzisiejszych czasach kuchenki na gaz coraz częściej zastępują urządzeniami elektryczne, aczkolwiek minie sporo lat zanim tradycyjne kuchenki zostaną całkowicie wyparte. Ze względu na ryzyko uduszenia bądź zapłonu, które występuje w sytuacjach niewłaściwego użytkowania czy awarii, mieszanina przeznaczona do użytku w domu wzbogacana jest o specyfik wyczuwalnej woni, aby lokatorzy mogli wykryć utlenianie oraz zareagować. Ponadto, gaz ziemny stosowany jest także na szeroką skalę do ogrzewania domów, jednakże z uwagi na ceny gazu nie jest to najbardziej pożądana metoda ogrzewania.
Wykorzystanie przez firmy
nauka do matury

Autor: Alba Estévez G.
Źródło: http://www.flickr.com
Gaz ziemny stosowany jest także w rozmaitych gałęziach produkcji przemysłowej.

Gaz ziemny w znacznym stopniu ułatwia wytwarzanie produktów hutniczych. Dodatkowo instalacja gazowa służyć może do ogrzania hali przemysłowej czy dużego zakładu. Gaz wykorzystuje się także niekiedy do klimatyzacji.