Bezpieczeństwo podczas zimy czyli z jakiego powodu wymiana opon na zimówki ma takie duże znaczenie dla kierowców.

przez | 3 maja 2022
Nadchodzący koniec roku dla dużej części właścicieli samochodów oznacza konieczność odbycia rytuału zmiany opon z letnich na zimówki. W naszym kraju najbardziej popularne jest posiadanie dwóch kompletów opony, czyli zestawu na zimę oraz lato. Wiąże się to z faktem, że opony na każdą z tych pór roku posiadają zupełnie odmienne parametry. Zimowe opony przede wszystkim mają znacznie miększą mieszankę gumy.

opony na zimę

Autor: Powhusku
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki temu zachowuje ona swoje parametry nawet w czasie największych mrozów, ale za to nie nadaje się na upalne dni, bo bardzo szybko wtedy się zużywa. Za to mieszanka opon na lato jest znacznie twardsza, przez co mało ściera się jak jest upalnie. Ale już przy temperaturze kilku stopni twardnieje w takim stopniu, że uniemożliwia bezpieczne poruszanie się. Następną różnicą pomiędzy zimowymi i letnimi oponami jest profil bieżnika. Zimówki mają specjalne nacięcia, zwane też potocznie lamelkami, dzięki którym opona dobrze radzi sobie na śnieżnej nawierzchni. Lamelki bardzo poprawiają właściwości jezdne, i opony letnie, jakie ich nie mają, po prostu dużo gorzej radzą sobie na takich nawierzchniach.

Widać więc, że ogumienie należy wymieniać, nie tylko z powodu bezpieczeństwa, lecz również finansowych. I faktycznie świadomość wśród właścicieli samochodów jest coraz większa w tej kwestii, choć

opony

Autor: iStock
Źródło: iStock

czasami jeszcze mocno zawodzi organizacja. Sporo osób wymianę opon pozostawia sobie na ostatnią chwilę, i gdy okazuje się, że któregoś dnia spadnie śnieg, to wszyscy jadą do serwisów z oponami. Autor:

Tworzą się wtedy duże kolejki, pojawia dużo stresu i nerwów, czy zdąży się z wymianą. A przecież można wcześniej o tym pomyśleć i zmienić opony (Opony do wózków widłowych) na zimę wówczas, kiedy robi się już trochę zimniej. Ciekawym pomysłem może też być posiadanie dwóch kompletów kół. Wymienianie opon dwa razy w roku to wydatek niekiedy nawet kilkudziesięciu złotych, i w sumie w wielu przypadkach po paru latach bez większego problemu da się znaleźć za te pieniądze drugi komplet felg. A koła w całości większość kierowców bez problemow jest w stanie wymienić samodzielnie.