Jakiego rodzaju z rozwiązań będą lepsze dla amatorów robienia zdjęć, zaawansowany kompakt czy cyfrowa lustrzanka.

przez | 29 listopada 2022
Wśród miłośników robienia zdjęć bez przerwy się toczy spór, co kupić, czy lustrzankę czy zaawansowanego kompakta. Za lustrzanką bez wątpienia przemawia jakość zdjęć, w rękach doświadczonej osoby naprawdę są one bardzo dobre.

xperia

Autor: Falcon® Photography
Źródło: http://www.flickr.com
Lecz bez wątpienia wadą lustrzanek będą koszty związane z ich zakupem. Nie starczy bowiem zakup samego aparatu, lecz konieczny będzie również osobny obiektyw, przykładowo taki jak pentax 18-135, czy nawet kilka tych obiektywów na różne okazje. Nawet przy taniej konfiguracji wszystko to wyjdzie nawet kilka tysięcy złotych, a to już stanowi spory wydatek. Z kolei zaawansowane kompakty, przykładowo takie jak panasonic lumix dmc-fz8, więcej wszystko będą miały umieszczone w jednej obudowie, a ich cena jest znacznie przystępniejsza.

Jeżeli rozważana tematyka okazała się dla Ciebie ważna i masz chęć ją zgłębić też pod innym kątem, sprawdź więcej w witrynie (http://www.kamrec.pl/okulary-z-kamera) – ona też ją opisuje.

Przez co, że przeważnie posiadają także mocnyzoom, to robić nimi można fotografie w bardzo różnych warunkach.

panasonic lumix dmc-fz8

Autor: Ericsson User Experience Lab
Źródło: http://www.flickr.com
sprzęt

Autor: Arkadiusz Sikorski
Źródło: http://www.flickr.com
Przy zawodowych fotografach raczej zwyciężą lustrzanki, bo będą one dawać też zupełnie inne możliwości niż najlepsze nawetkompakty. Lecz pośród amatorów kompakty mogą być bardziej praktyczne, szczególnie jeżeli się wybierze jakiś model z najwyższej półki. Z pewnością do takich się zalicza panasonic lumix dmc-fz28, który stanowi jedną z najlepszych modeli w swojej klasie. Niezwykle interesująco przedstawia się także inny model tej firmy, to znaczy panasonic gf1- zobacz.

W praktyce nie jest to ani kompakt ani lustrzanka, gdyż nie mając żadnego lustra jednocześnie posiada wymienne obiektywy. Aparat ten szybko zyskał popularność klientów i jest obecnie chętnie kupowany.