Super wyposażenie do gabinetu stomatologicznego

przez | 1 grudnia 2022
Spora grupa stomatologów po zdobyciu odpowiedniej praktyki decyduje się na otwarcie własnego gabinetu dentystycznego i zaczęcie pracy na swój rachunek. Lecz trzeba wziąć się za to z rozsądkiem, gdyż jest mnóstwo spraw, o których trzeba myśleć, a i koszty takich prac małe nie są.

gabinet dentystyczny

Autor: Paweł Bykowski
Źródło: http://pawelbykowski.wordpress.com
Przede wszystkim trzeba zacząć od wynajęcia odpowiedniego lokalu na swój gabinet – kliknij, zobacz, sprawdź. Lokalizacja jest oczywiście ważna, w okolicy powinien znajdować się parking dla klientów, a sam lokal powinien być położony w miejscu, do którego łatwo dojechać. Przyjmuje się, że na potrzeby jednej osoby całkowicie wystarczy powierzchnia osiemnastu metrów kwadratowych.

Powinna zmieścić się tam poczekalnia, ubikacja i wreszcie gabinet. Umeblowanie powinno być z materiałów łatwo zmywalnych, już na etapie projektowania bezwzględnie trzeba zadbać o to, żeby wyposażenie oraz meble było zgodne z przepisami sanepidu. Należy również pomyśleć o niepełnosprawnych osobach i wszystko rozplanować pod nich, a także zadbać o bezpieczeństwo w środku gabinetu, stosując na przykład bardziej odporne na plamy materiały antypoślizgowe.

A co z sterylizacją?
Nie zawsze pierwsze co przychodzi na myśli dentyście to sterylizacja i dobry autoklaw.

Po urządzeniu lokalu przychodzi czas na wyposażenie wnętrza gabinetu. Tu cenowa rozpiętość jest bardzo duża, lecz bez sumy kilkudziesięciu tysięcy złotych raczej nie ma co myśleć o odpowiednim wyposażeniu. Jednak nie opłaca się tu robić zbyt wielkich oszczędności. Gabinet projektuje się zamierzając go użytkować przez kolejne kilka lat, i zakup urządzeń umożliwiających ewentualną rozbudowę sprawi, że w przyszłości będzie można uciec od jego niepotrzebnej wymiany.

Podstawowym elementem każdego gabinetu jest fotel stomatologiczny, na jakim przyjmuje się pacjentów. Fotel jest przeważnie zintegrowany z panelem dentysty, na jakim zamontowane są wszystkie wymagane przyrządy oraz urządzenia, takie jak ssak, piaskarka, kamera albo turbina stomatologiczna. Istotnym elementem wyposażenia gabinetu musi też być autoklaw, w którym można wysterylizować używane wcześniej narzędzia. Koniecznie trzeba także zakupić sporo dodatkowego wyposażenia, takiego jak na przykład lampy bakteriobójcze, turbiny czy lupy medyczne.