Powinna zmieścić się tam poczekalnia, ubikacja i wreszcie gabinet. Umeblowanie powinno być z materiałów łatwo zmywalnych, już na etapie projektowania bezwzględnie trzeba zadbać o to, żeby wyposażenie oraz meble było zgodne z przepisami sanepidu. Należy również pomyśleć o niepełnosprawnych osobach i wszystko rozplanować pod nich, a także zadbać o bezpieczeństwo w środku gabinetu, stosując na przykład bardziej odporne na plamy materiały antypoślizgowe.
Nie zawsze pierwsze co przychodzi na myśli dentyście to sterylizacja i dobry autoklaw.
Po urządzeniu lokalu przychodzi czas na wyposażenie wnętrza gabinetu. Tu cenowa rozpiętość jest bardzo duża, lecz bez sumy kilkudziesięciu tysięcy złotych raczej nie ma co myśleć o odpowiednim wyposażeniu. Jednak nie opłaca się tu robić zbyt wielkich oszczędności. Gabinet projektuje się zamierzając go użytkować przez kolejne kilka lat, i zakup urządzeń umożliwiających ewentualną rozbudowę sprawi, że w przyszłości będzie można uciec od jego niepotrzebnej wymiany.
Podstawowym elementem każdego gabinetu jest fotel stomatologiczny, na jakim przyjmuje się pacjentów. Fotel jest przeważnie zintegrowany z panelem dentysty, na jakim zamontowane są wszystkie wymagane przyrządy oraz urządzenia, takie jak ssak, piaskarka, kamera albo turbina stomatologiczna. Istotnym elementem wyposażenia gabinetu musi też być autoklaw, w którym można wysterylizować używane wcześniej narzędzia. Koniecznie trzeba także zakupić sporo dodatkowego wyposażenia, takiego jak na przykład lampy bakteriobójcze, turbiny czy lupy medyczne.