Kilka porad odnośnie bezpieczeństwa naszego komputera

przez | 29 września 2022
komputery są sprzętami podobnymi, jak każdy tego typu sprzęt. Aby prawidłowo działały, należy się o nie w odpowiedni sposób zatroszczyć.
Chodzi tu o przecieranie za pomocą szmatki monitora czy o zachowanie ostrożności z różnego rodzaju cieczami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl
Należy pamiętać również o systemie operacyjnym, pulpicie czy internecie. Dzięki niniejszym wskazówkom można by osiągnąć następny stopień wtajemniczenia, gdyż mógłbyś zostać pełnoprawnym administratorem swego systemu. Komputer, jeśli jest podłączony do internetu, może niestety zostać zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy wirusy. Mogą one (jeżeli komputer jest na stałe podłączony do sieci internet) w sposób ukryty łączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeżeli nie ufasz swemu firewallowi, naprawdę dobrze byłoby upewnić się, z kim się łączy nasz komputer przy wykorzystaniu obecnych w systemie narzędzi.

Jeżeli chcesz przeczytać większą ilość danych na prezentowany temat – doskonale się składa, gdyż jest już pełna informacja, którą można zobaczyć tu.

Po włączeniu wiersza poleceń należy wpisać polecenie: „netstat – na”. Na liście będą pokazane wszystkie aktualne istniejące połączenia wraz z ich statusem.

Wyrażony zostanie także końcowy adres IP i numer portu. Jeśli podejrzewasz, że co poniektóre z połączeń nie muszą być użyte, należy spróbować wpisać: „netstat -ab”. Zostaną wypisane nazwy docelowych hostów i aplikacji, z których połączenie zostało zainicjowane. Jak pamiętamy, systemowe reguły zachowywania bezpieczeństwa są przechowywane w przystawce gpedit.msc, która jest do wykorzystania w konsoli administrowania MMC. Tego typu przystawka zapisuje ustawienia reguł w pliku registary.pol, ale należy niezwykle ostrożnie się z nim obchodzić. Nawet jeśli posiadamy na komputerze zainstalowane nowe aplikacje antywirusowe oraz antyszpiegowskie, trzeba czasem na własną rękę skontrolować, czy jakiemuś podejrzanemu programowi nie udało się prześlizgnąć przez nasze zabezpieczenia.

użytkownikom łączącym się z siecią za pomocą modemu radzimy w menu kontekstowym naszego połączenia z internetem wybrać punkt „Właściwości”, zaś następnie na karcie „Opcje” sprawdzić, że zaznaczono punkt „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy certyfikat.