Czym jest reklama zewnętrzna i dlaczego jest tak niezbędna? Przeanalizujmy rodzaje tego typu reklamy

przez | 29 listopada 2022
Reklama zewnętrzna czy reklama uliczna jest czasem określana po prostu „poza domem”. takiego typu reklama z zastosowaniem digital signage to również rodzaj takiego rodzaju reklamy, ale w takim przypadku używa się wizualną elektroniczną komunikację.

Reklama

Autor: Metropolitan Transportation Authority of the State of New York
Źródło: http://www.flickr.com

Jaki jest jej cel ? To priorytetowo docieranie informacji reklamy do wyznaczonych miejsc, w właściwym momencie z treścią, która jest dostosowana do lokalizacji wyświetlacza. Outdoor to zazwyczaj reklama (www.foliograf.pl) eksponowana w przestrzeni miejskiej i pozamiejskiej. Jest umieszczana na specjalnie do tego celu wybranych nośnikach reklamowych, a więc są to billboardy, tablice reklamowe, citylighty, słupy z ogłoszeniami. Są także pokazywane na nośnikach, przykładowo na przystankach autobusowych czy kioskach. Niestandardowe rozwiązania w tego typu reklamie to reklama (polecamy: płyty poliwęglanowe) ambientowa,przykładowo oklejanie budynków czy reklama charakteryzująca się wielkim formatem, za pomocą form w trójwymiarze. Outdoor to akcje reklamowe, tak zwane ATL, czyli Above The line. Są to akcje realizowane poprzez ogólnodostępne środki masowego przekazu. Przykłady reklamy outdoor’owej można zobaczyć tutaj:

Miasto

Autor: FaceMePLS
Źródło: http://www.flickr.com

W odróżnieniu od pozostałych mediów, takich jak czasopisma czy telewizja, outdoor przenosi tylko treść reklamową. Najbardziej popularne nośniki reklamy zewnętrznej, to billboardy, citylight, reklama pneumatyczna i reklama wielkoformatowa. Billboard to bardzo popularna nazwa ogromnych tablic, które są przeznaczone do zaprezentowana posterów reklamowych. Takie reklamy najczęściej można zauważyć przy drogach poza obszarami zabudowanymi. zazwyczaj spotykane są oświetlone, aby zagwarantować właściwą widoczność plakatu w czasie nocy. zwykle spotykane wymiary to 6×3, czyli tak zwany cityboard.

Citylight to panel reklamowy o wymiarach 1,20 x 1,80 m. Taki plakat powieszony jest za szybą wykonaną z tworzywa, jest również wyposażony w oświetlenie. umieszcza się go w reklamach przystankowych, na latarniach, może być też reklamą samą w sobie. Reklama pneumtayczna to reklama dmuchana. Jest niezwykle szybki w składaniu i prosta w przewożeniu. Lekki i skuteczny, używany na wielu imprezach plenerowych, pokazywany przez krótki czas. Reklama wielkoformatowa jest bezpośrednio na ścianach budynków czy w okresie remontu budynku na rusztowaniu. zrobione z siatki winylówek, backlightu, który przepuszcza światło. Mogą być też wykonane z pełnego winylu. Oto polecana strona, gdzie można obejrzeć miejsca na tego typu reklamy: link do strony.