Zbliża się zima – czy należy zmienić opony letnie na zimowe?

przez | 8 lutego 2023
Zima nie jest porą uwielbianą przez kierowców, ponieważ pogarszają się warunki pogodowe i należy zamienić opony letnie na zimowe. Chociaż nie jest to przymusowe w Polsce, to powinniśmy to zrobić. Z jakiego powodu?

wyprzedaże

Autor: wyprzedaże
Źródło: flickr.com
Na pewno z tego względu, by zagwarantować sobie i innym pasażerom bezpieczeństwo jazdy.

Obecnie oceń nx nastran ten artykuł, który jest bardzo ciekawy. Wykonaj to już teraz! Zobaczysz, że naprawdę należy to zrobić!

Sporo ludzi myśli, iż opony zimowe nie robią większej różnicy, jednak to nieprawda. Opony zimowe o wiele lepiej sprawdzają się w ciężkich warunkach, kiedy pada śnieg. Tak samo niebezpieczna jest mokra droga, a gdy w dodatku nagle złapie mróz i kałuże przerodzą się w lodowiska, wtedy o tragedię nie trzeba się bardzo starać. Dzięki zimowym oponom można znacznie zmniejszyć czas hamowania przy niskiej temperaturze ochraniając nas przed bolesnym w konsekwencjach wypadkiem. Są stworzone do takiej pogody, zatem należy je założyć wtedy, gdy na dworze temperatura zbliża się do zera stopni Celsjusza. To najlepsza pora na wymianę i nie warto tego przekładać, szczególnie jeśli planujemy w dłuższą podróż. Okolice grudnia to już zwykle okres, kiedy powinniśmy mieć zamocowane takie opony. Zastosowane w nich ogumienie gwarantuje dużo większą przyczepność, a dodatkowo opona nie robi się twarda oraz mało zwrotna nawet w razie znacznego mrozu, a przecież wtedy też musimy jakoś dostać się do pracy. Jazda samochodem w taką pogodę jest bardziej komfortowa aniżeli czekanie w mrozie na przystanku, aż nadjedzie autobus. Nie zapominajmy też, by włożyć do bagażnika szpadel, którym pozbędziemy się śniegu z podjazdu oraz szczotkę czy miotełkę pozwalającą na oczyszczenie szyb. W tym przypadku bowiem nie będą dobre mini odkurzacze samochodowe, jakimi zbieramy okruchy, a zwykła skrobaczka i miotełka są idealne do takich zadań.

Jeżeli chcesz kupić właściwe opony w Gdańsku, musisz wybrać sprawdzony sklep proponujący tego rodzaju asortyment. Jedynie wtedy będziesz mieć gwarancję, iż jazda autem będzie bezpieczna. Warto jest skorzystać ze wskazówek sprzedawców, gdyż o ile perfumy i wody damskie czy odkurzacz możemy wybrać bez większej wiedzy (Electrolux), kierując się zapachem, który uwiedzie nasz zmysł węchu, o tyle by kupić opony letnie czy zimowe powinniśmy już wiedzieć, co brać pod uwagę, by się nie rozczarować – opony na lato. Przy wsparciu fachowca wszystko pójdzie prościej.