Najistotniejsze kwestie związane z zerwaniem małżeństwa

przez | 23 listopada 2022
Rozwód to niezwykle kłopotliwa sytuacja życiowa, która może sprawiać niemało sprzecznych uczuć – gniew, smutek, żal albo też stres. Jest to pewnie jedna z trudniejszych decyzji życiowych, jakie wolno podjąć, chociaż czasem rozwód okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Gdy w małżeństwie nadszedł całkowity rozpad więzi w wymiarze psychicznym, majątkowym oraz cielesnym oraz nie ma nadziei na regenerowanie tych więzi, wówczas wskazane jest zastanowić się nad rozwodem. Wieczne kłótnie, nieporozumienia, nieobecność zaufania do współmałżonka czy problemy finansowe prowadzą do jeszcze większych kłopotów w małżeństwie, a na tym cierpią nie jedynie sami współmałżonkowie, ale także dzieci.

rozwód

Autor: Cordell and Cordell
Źródło: http://www.flickr.com
Chcąc zacząć postępowanie rozwodowe, musimy na początku wnieść wniosek o rozwody, co wiąże się z kosztem w wysokości mniej więcej 600 złotych. Jeżeli nie wiemy, jak na przykład napisać taki wniosek i gdzie go złożyć, powinniśmy zwrócić się o pomoc do doświadczonej kancelarii prawnej, która zajmuje się taki sprawami; por. www.magdalenagrzeskowiak.pl/m przyrządzać wniosek, oraz także będzie służył pomocą podczas pełnej rozprawy rozwodowej. Samodzielne załatwianie spraw połączonych z rozwodem zdoła być dla nas naprawdę niezwykle trudne i kłopotliwe, w związku z tym należałoby mieć fachowe wsparcie. Sąd może wydać trzy typy wyroku – w którym winna jest jedna strona, w jakim winni są oboje małżonkowie bądź bez orzekania winy. Sąd nie może stwierdzić rozwodu jeżeli wiązałoby się to ze szkodą małoletnich dzieci, jeżeli pozew układa małżonek winny rozkładu pożycia albo jeśli jest to przeciwne z przepisami współżycia społecznego.

W niektórych sytuacjach sąd zdoła jednakże orzec o separacji. Niekiedy wydaje się to dobrym rozwiązaniem, ponieważ wiele małżeństw będących w separacji potrafiło się po pewnym czasie porozumieć i dogadać. Nim więc zdecydujemy się na ostateczne zakończenie małżeństwa, inaczej rozwód, zastanówmy się nad separacją. Może okazać się, iż uratuje ona nasze małżeństwo.