Jeśli szukasz niecodziennego pomysłu na domową hodowlę

przez | 26 stycznia 2023
O własnym zwierzaku w domu marzy większość z nas. Lecz trzymanie kota, psa czy nawet chomika wiązać się będzie z dużą ilością obowiązków. Są jednak zwierzęta, jakie nie tylko są mało wymagające w hodowli, ale także są niezwykle oryginalne. Należą do nich na przykład straszyki australijskie, dochodzące do piętnastu centymetrów długości owady o bardzo niezwykłym wyglądzie.

Straszyk australijski

Autor: Raven Fotoamator
Źródło: http://www.flickr.com

Sama hodowla tych owadów raczej nie powinna nastręczać kłopotów nawet hobbystom mającym małe doświadczenie. Głównym wyposażeniem hodowli musi być odpowiedniej wielkości terrarium, szczególnie istotna jest tu jego właściwa wysokość.

W tym miejscu znajdziesz fascynujące informacje na opisywany temat, zatem jeśli to zagadnienie jest dla Ciebie fascynujące, to wejdź na odsyłacz do witryny.

Terrarium trzeba zaopatrzyć w podłoże dla owadów, musi zagwarantować ono stałą wilgotność. Bardzo dobrze będą się do tego nadawać zmoczony piasek, torf lub włókno kokosowe, ale w awaryjnej sytuacji posłużyć się nawet można papierowym ręcznikiem.

terrarium

Autor: Eli Christman
Źródło: http://www.flickr.com

Same straszyki można zdobyć bardzo łatwo, są one niedrogie i sprzedawane przez wielu hodowców. Jeśli żaden ze znajomych nie będzie miał straszyków to można w wyszukiwarce podać frazę straszyk australijski cena i już po paru sekundach otrzyma się odnośniki do osób mogących sprzedać jaja tych owadów. Po zakupie jaj należy przygotować odpowiedni pojemnik, w którym na mokrej powierzchni jajka będą przez kilka miesięcy czekać aż do pojawienia się owadów. Kiedy to nastąpi straszyki australijskie należy przenieść do wcześniej przygotowanego terrarium i zagwarantować należytą ilość pokarmu. Młode owady są bardzo żarłoczne, ale jednocześnie są wybredne i kapryśne. Na wolności spożywają głównie liście eukaliptusa, lecz w warunkach domowych można je karmić jeżynami, malinami, bluszczem, dębem lub różą. W zimie straszyki mogą zjadać niektóre rośliny doniczkowe, jednak z takim pożywieniem trzeba być ostrożnym. Przy odpowiedniej pielęgnacji samce straszyków przeżywają do pół roku, a samice nawet do roku. Jeśli hodowca utrzyma odpowiednie warunki w terrarium i będą miały zapewnione dużą ilość świeżych liści to także z potomstwem nie powinno być problemów.