W jaki sposób można umieścić stronę w sieci internetowej, opis podstawowych rodzajów hostingu.

przez | 16 lutego 2023
Każda strona internetowa potrzebuje dwóch rzeczy, czyli adresu i miejsca na serwerze podłączonym do sieci internetowej, na jakim umieszczone zostaną wszystkie pliki. Adresy internetowe nazywają się inaczej domenami, są one dzierżawione i na tej podstawie używane przez właścicieli. Z kolei pliki można umieszczać w różnych miejscach. Może to być swój własny komputer, z połączeniem do sieci, lecz najczęściej będzie się wynajmować miejsce na serwerze lub nawet cały taki serwer.

świadczenie usług internetowych

Autor: Patrick Bombaert
Źródło: http://www.flickr.com
Potocznie takie usługi nazywają się hostingiem, ale w praktyce mogą one obejmować wiele różnych opcji, w zależności od oczekiwań klientów i ich finansowych możliwości. Najmniej kosztuje hosting współdzielony – tiktalik.com/pl/tiktalikvps. Będzie to oznaczać, że na jednym fizycznym komputerze będzie się znajdować od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy kont o określonych parametrach. Każde konto posiada określoną powierzchnię, transfer do wykorzystania oraz moc procesora, a jego cena będzie się wahać od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Z reguły firmy które oferują hosting mają w ofercie parę różnych pakietów, więc każdy będzie mógł sobie coś wybrać pod potrzeby swojej strony.

serwery

Autor: Jeff Hammerquist
Źródło: http://www.flickr.com
Hosting współdzielony ma liczne ograniczenia, jeśli więc ktoś potrzebował będzie więcej możliwości, to pomyśleć powinien o czymś bardziej wydajnym. Chętnie wybieraną opcją są na przykład tanie serwery wirtualne. W ramach tego typu usługi klient otrzymuje wydzieloną część zasobów fizycznej maszyny, to znaczy pewną ilość pamięci i dysku, moc obliczeniową procesorów i transfer. Cała konfiguracja konta należy klienta, lecz dzięki temu może on dopasować wiele parametrów do swoich potrzeb. Kolejną z opcji jeżeli chodzi o wydajnościowe możliwości będzie debian server dedykowany, czyli oddzielna automat do sitodruku z wybranymi komponentami – Techstorage. Sp z o.o.. Serwery dedykowane przeważnie umieszczane w nowoczesnych serwerowniach, i z nich przy pomocy odpowiedniej infrastruktury widać je na zewnątrz. Serwery dedykowane poradzą już sobie z naprawdę sporymi stronami, a ich dużym plusem będzie to, że można je łatwo rozbudowywać.