Jak 50 lat wstecz radzono sobie z ogrzewaniem domów, a jak obecnie podchodzimy do tego zagadnienia

przez | 16 lutego 2023
W naszych szerokościach geograficznych należy nastawić się, że przynajmniej przez połowę roku kalendarzowego pali się w piecach. Ogrzewanie bywa tak istotną instalacją, że żaden właściciel mieszkania nie może wprowadzić się na stałe, jeżeli w piwnicy nie umieszczono np. pieca co. Jednakże razem z rozwojem nowych technologii pojawiły się na rynku rozwiązania, które całkowicie zrewolucjonizowały nasze myślenie o ogrzewaniu.

Pompa ciepła

Autor: Peter Stevens
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedyś budynki ogrzewano przede wszystkim tradycyjnym opałem, czyli węglem brunatnym lub ewentualnie drewnem. Z upływem lat ekologia stała się trendy, co w rezultacie spowodowało, że w naszych piwnicach zaczęły się pojawiać kompletnie inne sprzęty.

Staromodne piece z kafli i stalowe piecyki zostały wyparte nasamprzód przez potężne i ciężkie piece co, które skądinąd funkcjonują do po dzień dzisiejszy i mając się całkiem dobrze. Ich ogromną zaletą pozostaje fakt, że można w nich palić różnego rodzaju surowce, od węgla kamiennego poczynając, a na kartonie finalizując. Jednakże teraz wytwórcy systemów grzewczych koncentrują swoją uwagę na odnawialnych surowcach, czyli np. na świetle słońca.

Ogromna zmiana była w stanie się urzeczywistnić dzięki takim sprzętom jak pompy ciepła (wejdź na stronę i dowiedz się więcej). Działają one na prawach wyznaczonych przez fizykę, więc bazują na teorii, którą ludzkość zdobywała przez wiele lat. Ciepło do grzania domowych ścian jest pozyskiwane z ziemi, lecz na tym nie koniec. Udaje się nawet do rzeczonych celów wykorzystać także wodę, a nawet powietrze.

Rekuperator

Autor: ARCHIPELAG
Źródło: ARCHIPELAG

Czerpanie ciepła ze znanych od starożytnych wieków żywiołów jest bardzo opłacalne, bowiem pompy ciepła są też wykorzystywane do ogrzewania bieżącej wody. W ten sposób można, jak widać, zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną (Nanoterm – zobacz ofertę).

Rekuperacja to wyraz, który nie tak dawno zadomowił się w polskich słownikach. Słowo to nazywa też czysto fizyczne prawa, a poza tym ma całkiem dużo wspólnego z obecnie modną ekologią. Reguła zdrowego rozsądku przypomina nam, że nie wypada marnować jakiejkolwiek energii i to prawidło dotyczy też instalacji przegląd instalacji elektrycznej wrocław centralnego ogrzewania. Wykorzystanie wszystkich możliwości staje się o tyle ważne, że rachunki związane z prowadzeniem domu i w tym przypadku będą malały. Kto zatem jeszcze nie zna korzyści, które bywają powiązane ze słowem rekuperacja, winien jak najprędzej przeglądnąć specjalistyczną prasę bądź poczytać odpowiednie fora internetowe.