Co jeść, żeby nasze zęby były w jak najbardziej zadowalającej kondycji? Jakie składniki są dla nich najbardziej odpowiednie? O czym warto wiedzieć?

przez | 15 lutego 2023
Jak utrzymać piękne i zdrowe zęby? Z pewnością za pomocą dobrej diety. Tego typu dieta powinna być wzbogacana w wapń, tłuszcze oraz witaminy. Nie każdy wie, ale przykładowo truskawki mają właściwości wybielające zęby, a marchew czyści przestrzenie międzyzębowe. Jak widać standardowe produkty mogą spowodować, iż nasze zęby będą w lepszym albo gorszym stanie, dobrze więc stosować się do tych wartych uwagi porad. Na zdrowe zęby faktycznie najlepsze są przetwory mleczne, a to z tego powodu, iż mają w swoim składzie wapń.

sprzęt dentystyczny

Autor: Karl Baron
Źródło: http://www.flickr.com
Jest niezbędnym materiałem budulcowym, jaki odpowiada za strukturę zębów. Jedzmy więc dużo jogurtów naturalnych, kefirów czy maślanek. Co więcej, zbyt mała ilość wapnia może stanowić dość poważny problem, jaki objawia się dość częstymi złamaniami, kruchością oraz próchnicą zębów. Dobrze jeść również dużo żółtego sera. Zwiększa to pH płytki nazębnej, ponadto minimalizuje ryzyko rozwoju próchnicy oraz zapalenia dziąseł.

Powodem błyskawicznego oraz długotrwałego przyrostu pH płytki nazębnej, po spożyciu żółtego sera, są na pewno zawarte tam substancje, jakie dość znacząco stymulują wytwarzanie się śliny, która działa jak określony bufor, jaki ubezpiecza przed obniżką pH. () Wapń jest lepiej wchłaniany do organizmu dzięki witaminie D. Najbardziej korzystnym jego źródłem są tłuste ryby, typu łosoś i makrela. Witamina D ma najbardziej ważne znaczenie dla twardości zębów i kości, gdyż regulują w organizmie gospodarkę fosforanowo-wapniową, odpowiada także za prawidłową mineralizację szkliwa zębów. Bardzo dobre są także brokuły, są najbardziej naturalnym źródłem koenzymu Q10, który wpływa na procesy energetyczne w organizmie.

Zwiększa on wytrzymałość, ulepsza kondycję przyzębia i chroni dziąsła przed drobnoustrojami powodującymi groźną chorobę, znaną jako paradontoza, na którą według szacunków może cierpieć nawet siedemdziesiąt procent osób w podeszłym wieku. Miejmy na uwadze więc o tych zasadach, dzięki czemu można być pewnym, iż nasze zęby (ortodonta wilanów) będą w jak najlepszym stanie. Nie będzie trzeba co chwila udawać się do specjalisty, jak dentysta czy ortodonta (to jest dobry przykład), a to przecież najważniejsze. Tego przede wszystkim musimy się trzymać.