Jak spędzić czas w aucie?

przez | 14 lutego 2023
Marzeniem prawie każdego miłośników czterech kółek jest pojeździć super szybkim samochodem. Adrenalina, wrażenia, brawura – te przeżycia mogą silnie przyciągać. Kto nie marzy pędzić nowym Lamborghini Aventador, wspaniałym pojazdem, który w parę sekund rozpędza się do 100km/h, choć to tylko początek rozkoszy jaką daje dynamiczna jazda blisko 250 km/h.

samochód terenowy

Autor: TATA
Źródło: Marubeni Motors Poland
Skoro jest tak wielu miłośników ostrej jazdy, to czy można poznać innych? Jak życie pokazuje fani szybkości często chwytają za ścigacze lub dla odmiany wybierają się na jazdę w terenie. Znamy też osoby, które zamiast formuły, preferują masywne SUVy. Kilkudniowe wypady połączone z niemal survivalem mogą przynieść satysfakcję, stać się pierwszorzędnym wyzwaniem oraz umożliwiają oderwanie od codziennych zajęć.

Taki sposób spędzenia przygody jest raczej ciekawsza, zwłaszcza jeśli zorganizuje się na nią grupa znajomych. O jakich rzeczach powinniśmy pamiętać? Warto zabrać oczywiście żywność, zapas leków, ubrania do przebrania oraz co najmniej dwa auta. Samochody lepiej aby były zaopatrzone w kanistry z paliwem, holownik oraz porządne opony 4×4, najlepiej mieć więcej niż jedno koło zapasowe.

Obecnie wiele SUVów to auta z napędem na cztery koła o wystarczające mocy silnika. Niestety nie brakuje też tanich SUVów, które z zewnątrz pięknie się prezentują, ale po wyjeździe w teren szybko się psują. Często taki „uterenowiony” pojazd ma napęd na jedną oś, dosyć niskie zawieszenie i nadaje się jedynie do komfortowego pokonywania nierówności na drodze.Dobre wozy terenowe nie należą do najtańszych. Podobnie koszty utrzymania nie są małe. Nawet opony (zobacz Opony Hankook) do SUV startują od około 450 zł za sztukę. Rzecz jasna są tutaj różne typy opon np. całoroczne – najmniej polecane, na lato/zima przeznaczone na asfalt, z bieżnikiem do jazdy w terenie po błocie… Inaczej mówiąc kwestie techniczne są bardziej wymagające niż przy autach osobowych.

Porównując opony do wspomnianych aut, posiadamy duży wybór. Koszty zakupu mocno się wahają w zależności od producenta, parametrów itd. Mamy zagadkę – ile potrafią kosztować, podobnego gabarytu opony do traktora? Mogą to być duże opony, jednak nie używa się ich do szybkiej jazdy, a budowa jest całkiem prosta. Jak się okazje, ceny małych opon są zbliżone, a nowe duże mogą kosztować nawet 4000 zł za sztukę!