Dlaczego owady są tak niebezpieczne dla przechowywanych zbóż, główne metody ich pozbywania się.

przez | 3 lutego 2023
Owady mogą dokonać bardzo dużych zniszczeń w żywności, którą się przechowuje, z tego też powodu stosuje się rozmaite metody aby je wyeliminować. Nawet jeśli będzie się to wiązać z użyciem różnych środków chemicznych, to tego typu operacje będą niezbędne, aby nie dopuścić do ogromnych strat w zapasach. Przykładowo przy zbożach zabiegiem tego typu jest fumigacja, potocznie również nazywana gazowaniem.

Ma ona za zadanie wyeliminowanie najważniejszych szkodników żerujących na zbożach, to znaczy rozkruszka, wołka czy trojszyka. Stosuje się w tym celu parę różnych preparatów, jakie w skuteczny sposób niszczą owady, a jednocześnie ich zastosowanie nie wpływa na jakość zboża (co to jest fumigacja zboża). Jak wywnioskować można po potocznym nazewnictwie, podczas fumigacji wykorzystuje formę gazową tych substancji, przez co jej skuteczność jest bardzo wysoka. Gaz doskonale będzie penetrował najmniejsze nawet zakamarki i dociera pomiędzy ziarna, w skuteczny sposób zabijając wszystkie żyjące stworzenia. A po wykonaniu całości procesu starczy wszystko pozbyć się gazu, aby rozwiązać kompleksowo problem ze szkodnikami.

Aktualnie bardzo często stosowanym środkiem jest fosforowodór. Istotnym jego plusem jest to, że jest łatwy w zastosowaniu. Fumigacja zboża przebiegać musi w szczelnych, zamkniętych pomieszczeniach, więc dokładne ich przygotowanie będzie jednym z najistotniejszych etapów tej operacji. Jakieś nieszczelności nie tylko mogłyby obniżyć skuteczność gazowania, ale też mogłyby być niebezpieczne dla pracowników. Przy różnych obiektach stosuje się różne typy uszczelnień, ich rodzaj ustalić się powinno z firmą, jaka będzie realizować takie zlecenie. Po dokładnym uszczelnieniu i zabezpieczeniu całego obiektu przystąpić można do samego procesu gazowania. Aby to zrobić we wnętrzu umieszcza się pojemniki z gazem i zaczyna jego emisję.

pole uprawne

Autor: Joao Bento
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas całości procesu powinno się regularnie kontrolować stężenie gazu i w razie potrzeby zmieniać jego poziom.

Nie zastanawiaj się – w szukaniu zajmującego Cię tekstu kontynuuj klikanie w kolejne linki. Po pewnym czasie zapewne wyszukasz coś atrakcyjnego.

Po określonym czasie należy przeprowadzić proces odwietrzania, który polega na pozbyciu się całego gazu z wnętrza obiektu (Ratmar Zakład Usług D.D.D).