Czym zajmuje się laryngolog, jakie badania i zabiegi wykonuje on w czasie swojej pracy.

przez | 5 lutego 2023
Uciążliwe kłopoty z zatokami, bolące uszy czy podrażnienie krtani z reguły powinny skłonić do szukania pomocy u lekarza. Na początku idzie się do internisty, jaki w wielu przypadkach przepisze odpowiednie leki i jego porada pomoże w rozwiązaniu problemu.

natura
Lecz przy bardziej poważnych dolegliwościach może być niezbędne wybranie się do jakiegoś specjalisty, jakim w tej sytuacji jest laryngolog.

Zaintrygował Cię ten post? W takim razie wejdź w link do serwisu pokoje świnoujście i rozkoszuj się kolejnymi newsami. W razie jakiś wątpliwości – zwróć się do nas.

W praktyce otolaryngologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowanie i leczeniem rozmaitych schorzeń narządów znajdujących się w obrębie głowy i szyi (więcej o poradni). Należą do nich na przykład zatoki, nos i uszy, lecz również tchawica, krtań i przełyk. Co więcej, lekarze z tą specjalizacją czasami zajmują się zaburzeniami niektórych zmysłów, na przykład węchu czy słuchu.

Lekarz endokrynolog

Autor: COM SALUD Agencia de comunicación
Źródło: http://www.flickr.com
Do diagnozowania laryngolodzy mają do dyspozycji szereg różnych metod, które pozwalają na precyzyjne wyznaczenie powodów choroby. Lecz z najważniejszych i najczęściej robionych jest zdjęcie RTG głowy, które pozwala na szczegółowe zbadanie ułożenia stanu zatok i Kości czaszki. W razie potrzeby laryngolog może także skierować pacjenta na tomografię komputerową. Laryngolodzy podczas swojej praktyki robią różne operacje i zabiegi. Często będzie to punkcja, to znaczy pozbycie się zalegającej w zatokach wydzieliny, u mniejszych dzieci z kolei często wykonywane jest także usuwanie migdałków Poznań (zabiegi w Poznańskim Centrum Otolaryngologii).

W przypadku poważniejszych problemów z zatokami może być potrzeba ich dokładniejszego oczyszczenia, a osobom które mają problemy z oddychaniem bardzo często prostuje się przegrodę.