Różne typy Biegłego Sądowego w państwowym prawodawstwie

przez | 10 lipca 2021
Rozprawy w polskich sądach raczej nie przypominają tych z amerykańskich filmów, gdyż nasze kodeksy nie opierają się na precedensie. Prowadzenie procesu jest bardzo ciężkie, polega na wielogodzinnym przeglądaniu akt.

Lecz jest jeden czynnik, który może zostać znaleziony także w anglosaskim prawodawstwie.

Zainteresował Cię wpis artykuł? To przejdź do oferty godziny nadliczbowe, aby zaznajomić się z dodatkowymi info na ten temat, które dla Ciebie opublikowaliśmy.

Będzie to funkcja eksperta z danej dziedziny, wypowiadającego się z pozycji świadka.

Biegły Sądowy, gdyż o nim mowa, w większości przypadków nie jest personą powiązaną z kodeksem i pod jego wpływem wyedukowaną- . Jest to jednostka, która posiada wystarczające kompetencje, udowodnione przez sąd, aby wypowiadać się z pozycji eksperta w swojej domenie. W zależności od tego, jakiego typu toczy się proces, z innym specjalistą możemy mieć kontakt. Jeśli jest to proces o wyłudzenia w przedsiębiorstwie, zeznawać będzie księgowa Olsztyn ma kilku stałych ekspertów z tej dziedziny. Z kolei jeżeli toczy się proces o morderstwo, w którym ofiara została zabITa białą bronią o niezidentyfikowanym rodowodzie, Biegły Sądowy będzie osobą, wyedukowaną w mieczach oraz nożach. Najczęściej jednak w rozprawach o zabójstwo zeznają lekarze medycyny sądowej, tacy co już na studiach uczą się tego, w jaki sposób sporządzać raport z sekcji zwłok, jeżeli denat został zamordowany. Żeby stać się biegłym, trzeba posiadać bardzo wysokie kompetencje. Zazwyczaj bowiem zostaje nim osoba, która jest ogromnym autorytetem w swojej dziedzinie w okolicy. Eksperci ci, mają normalne prace, do sądu wzywani są w razie potrzeby.
budynek Living Tomorrow

Autor: Firma XELLA Polska Sp. z o.o.
Źródło: Firma XELLA Polska Sp. z o.o.

Biegły sadowy ma liczne twarze.

Może nim być lekarz, biolog, historyk czy księgowa (biuro rachunkowe wrocław fabryczna) Olsztyn posiada paru specjalistów z każdej nauki, którzy proszeni są na proces w miarę własnej dostępności. Jest to bardzo szacowna funkcja, gdyż może ją pełnić wyłącznie persona, która ma bardzo duże kompetencje w wykonywanym przez siebie fachu.