Rozliczanie PIT-u – najważniejsze informacje

przez | 14 kwietnia 2022
Obowiązkiem wszystkich podatników jest złożenie zeznania podatkowego. Rozliczenie PIT 2015, tak jak rozliczenie w każdym roku, odbywa się według ściśle określonych wytycznych. Jeśli stoisz przed tym wyzwaniem po raz pierwszy, musisz poznać główne informacje, aby niczego nie przegapić i nie zapominać o trzymaniu się terminów.

program do rozliczania pit

Autor: Special IG for Afghanistan Reconstruction
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze jest kilka rodzajów PIT-ów, w zależności od tego czy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę bądź zlecenie, prowadzimy własną działalność gospodarczą albo wykonujemy jeszcze inne działania, np. odpłatnie nabywamy oraz zbywamy papiery wartościowe. Musimy uzupełnić właściwy formularz, wskazując na sposób pozyskiwania pensji, w przeciwnym razie wszystko pójdzie na marne, my zaś będziemy musieli wykonać wszystkie kroki od początku.przeczytaj więcej laser do epilacji laser do epilacjiAby mieć pewność, iż właściwie wybraliśmy, zapytajmy księgowego bądź wybierzmy się do Urzędu Skarbowego. Tam urzędnik wręczy nam stosowny wniosek i objaśni nam wszystkie wątpliwe dla nas kwestie. Nie każdy bowiem orientuje się, jak rozliczyć PIT. Szczegóły odnośnie tematu na stronie Naturalnie można pójść do biura księgowego, ale można też skorzystać z darmowych programów online, które oszczędzają koszty całej procedury i pozwolą nam wszystko zrealizować samodzielnie. Są łatwe w obsłudze, dlatego nie powinny sprawiać problemu nawet osobom, jakie normalnie nie pracują przy komputerze. Wystarczy jedynie uszykować sobie wszystkie konieczne informacje, a w kilkanaście min. wyślemy bądź wydrukujemy PIT. Należy pamiętać o terminach – jeśli przekroczymy ostatni dzień kwietnia, będziemy zmuszeni liczyć się z płaceniem kar finansowych. Dlatego gdy otrzymamy dokumenty od naszych pracodawców, powinniśmy z miejsca zająć się formalnościami, a nie czekać na ostatnią chwilę, kiedy kolejki są niebotycznie długie, a internetowe programy przeciążone, toteż przestają poprawnie działać.

Ponadto warto jest pamiętać o ulgach, jakie umożliwiają odliczyć od dochodów np. Internet lub wydatki powiązane z rehabilitacją. Na koniec dobrze jest wspomnieć o możliwości przekazania 1 procenta podatku na rzecz wybranej indywidualnie fundacji. Może się wydawać, iż nie jest to spora suma, lecz jeżeli zbierze się kilkuset podatników, którzy przekazali tam swój podatek, kwota ta z miejsca wzrasta. My nic nie stracimy, ludzie niepełnosprawni zaś czy chorzy mogą rzeczywiście dużo zyskać.