Jak wysprzątać budynek i się nie wykończyć? Mamy kilka psychologicznych porad od znawców

przez | 7 marca 2022
Na porządek każdy ma swoje lekarstwo. Niektórzy potrafią trwać w nieprzerwanym nieporządku, innym przeszkadza każdy przewrócony przedmiot. Jednak raczej nikt nie lubi syfu. Porozwalane na parkiecie ciuchy i dokumenty są wielokroć nazywane artystycznym nieładem. Nie ma za to pieszczotliwej nazwy dla zbitki kurzu w kanale wentylacyjnym, poplamionego tłuszczem stołu, czy też śladów po kawie powstałych na biurku.

Sprzątanie biur

Autor: Florian Bugiel
Źródło: http://www.flickr.com
Co robić, żeby sprzątanie było szybkie i miłe? Może trzeba rozpoczynać od niego dzień? Jest to wspaniała gimnastyka, która przychodzi naturalnie i nie sprawia trudności tak, jak różnego rodzaju aerobiki. Grupa znawczyń do spraw kospetyki powierzchni płaskich, dla której sprzątanie mieszkań i sprzątanie biur jest dość lubianą pracą uważa, że po uzyskaniu czystości w określonej przestrzeni można odczuwać zadowolenie. Wysiłek wyzwala endorfiny, a zauważalne efekty pracy wzmagają stopień zadowolenia z siebie.

Może Cię zainteresować:

Jest to potwierdzone częstymilicznymi eksperymentami. Sprzątanie biur dla nikogo nie jest zajęciem marzeń. Podobnie sprzątanie mieszkań. Wynika to jednak nie z poczucia, że praca przy porządkowaniu jest niewykonalna, tylko z tego, że właściwie lubimy dbać o to, co jest w pewnym stopniu nasze. Działania prowadzące do oczyszczenia danego obszaru z brudu są fizycznie męczące, dlatego w przypadku pracowania na rzecz innych możemy odczuwać frustrację, że nie zdołaliśmy zrobić podobnych czynności we własnym mieszkaniu. Dużo zależy od początkowego podejścia.

Jeśli traktujemy powierzchnię jak własną, szorowanie podłogi lub ścieranie kurzy może być przyjemne. Wystarczy podejść do tego zadaniowo. Naukowcy dowodzili również, że w otoczeniu pozbawionym śmierdzących plam o wiele łatwiej się skupić, co pozwala wykonać prędzej większą ilość zadań.

Porównaj:

Jeśli sprzątanie w mieszkaniu wydaje się być Twoją zmorą – spróbuj wyobrazić sobie efekty swojej pracy.

Nie wystarcza Ci ten zdawkowy tekst zamieszczony na tej stronie? Nie martw się i sprawdź więcej drzwi wewnętrzne wrocław tutaj, przeczytasz tam dodatkowe informacje.

Dostrzegając efekty zanim skończy się wysiłek poświęcony na czynności, jesteśmy w stanie zrobić dużo więcej i cieszyć się tym o wiele dłużej. Warto pamiętać, że odkładanie zadania na później wzmaga stres i frustrację, dlatego dobrze jest wprowadzić w życie zasadę: „co masz zrobić w tym miesiącu, zacznij dziś”, niż przekładać teraźniejsze zadania najpóźniej.