Ile zarabiają w Polsce tacy specjaliści jak programiści?

przez | 15 stycznia 2022
ProgRAMiści w Polsce mogą zarobić naprawdę wiele. Ich średnia wypłata może wynieść czasami 3 razy więcej, niż średnie wynagrodzenie przeciętnego Polaka. Tak wynika ze stworzonego przez pewną agencję raportu, który bazuje na informacjach z pierwszego kwartału aktualnego roku.

Biała Nokia Lumia 800

Autor: Hill+Knowlton Strategies
Źródło: Hill+Knowlton Strategies
Jest oczywiście dużo zmiennych, od których uwarunkowana jest ostateczna wielkość pensji. Przykładowo programista na umowie o pracę zarabia średnio 11000 zł brutto, natomiast ten, który posiada własną firmę na zasadzie B2B: 12000 złotych netto. Jakie technologie są aktualnie najbardziej opłacalne – najbardziej opłacalne są Spring (15 000 złotych) czy Angular (12 tysięcy brutto). Niezależnie od formy zatrudnienia niezwykle ciekawą opcją od dużej ilości lat jest j. Java (aktualnie średnio jest to 11000 złotych brutto w wypadku umowy o pracę oraz nieco ponad 14000 złotych netto w wypadku B2B). Pensje brutto wedle technologii w przypadku umowy o pracę to Angular od 9 do 15 000 złotych, React od 9 do 14 tys., Java od 9 do 14000 złotych, Net od do 14 tysięcy, Spring od 8 do 14 tys., Python od 3000 do 13 tysięcy złotych, JavaScript od 8 do 13000, SQL od 8 do 13000, html od 9 do 13000 oraz PHP od 6 do ok. 10000 zł.
Programista pobiera odmienne sumy w przypadku postaci współpracy, tzn. zarabia trochę mniejsze kwoty w wypadku pracy zdalnej i jego pensje różnią się od stopnia zaawansowania. W obu przypadkach różnica to parę tys. złotych na miesiąc. Jeśli chodzi o to, jak rozpocząć swoją przygodę z programowaniem, to programiści są bardzo dobrze opłacani, gdyż są bardzo potrzebni we współczesnym świecie. Niestety nadal ich ilość jest zbyt mała. Wynika to m.in. z faktu, że obecnie panuje ogólne przeświadczenie, jako by nauka (kurs informatyki) była ciężka oraz długotrwała.

To fakt, może taka być, a ponadto nie każdy się będzie sprawdzać na tym stanowisku, przy czym osoby zainteresowane mogą skorzystać przykładowo z bootcampów, takich jak te, które są organizowane przez przeróżne serwisy internetowe. W trakcie tego typu bootcampu przygotowuje się kursantów do rozpoczęcia kariery na poziomie juniora.